عرق‌سوز شدن پوست بدن بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشيد به وجود نمی‌آید، بلکه زماني ايجاد می‌شود که گرماي بیش‌ از اندازه به بدن برسد و بدن با توليد بسيار زياد عرق، واکنش نشان دهد.

درمان خانگي عرق‌سوز شدن

• ابتدا محل عرق‌سوز شده را با کمي شامپوي بچه و آب ولرم تميز بشوييد و سپس گياه  آلوئه‌ورا که اثر خنک‌کنندگی و درماني دارد روي آن بماليد.

• قراردادن کیسه‌ی يخ به روي موضع عرق‌سوز شده نيز باعث خارج شدن پوست از حالت التهاب می‌شود.

• خميري از جوش‌شیرین، آب و پودر بلغور جو دو سر تهيه کنيد و روي موضع به آرامي بماليد. این عمل باعث ترميم پوست مي‌گردد.

• هنگامی‌که پوست شما خشک است هرچند ساعت یک‌بار مقداری آرد ذرت روی پوست خود بريزيد و ماساژ دهيد.

روش‌های طبیعی رفع بوی بد عرق

تابستان باعث تعریق بیشتر بدن می‌شود و اکثر مردم از بوی بد عرق خود و دیگران در عذاب هستند. البته علاوه بر گرما استرس، خستگی، اضافه‌وزن و مصرف برخی مواد غذایی نیز باعث بد بو شدن عرق می‌شود.

توصیه می‌کنیم برای خلاص شدن از بوی بد بدن را‌ه‌های زیر را نیز امتحان کنید:

• جوش‌شیرین خاصيت ضدعفونی‌کنندگی دارد و از رشد باکتري‌ها پيشگيري می‌کند. می‌توان آن را به‌صورت پودری یا مخلوط با آب به بدنتان بمالید.

• سنگ زاج سفيد از سولفات آلومينيوم و پتاسيم تشکیل‌شده و يک ماده‌ی ضد باکتری و ضد عرق طبيعي است. اين سنگ ارزان‌قیمت، با تنگ کردن منافذ پوستي در کنترل تعريق و کاهش بوي بدن مؤثر است. براي استفاده از آن کافی است سنگ را خيس کرده و به پوست زير بغل بزنيد.

مرطوب‌کننده‌ای خانگی برای پوست‌های خشک

ماسک خيار و شير

خيار را پوست بگيريد و حلقه کنيد، سپس شير پرچربي که از يخچال بيرون آورده‌ايد را در کاسه بريزيد و حلقه‌هاي خيار را در آن قرار دهيد. اجازه دهيد حلقه‌ها براي 20 دقيقه در شير استراحت کنند. سپس آن‌ها را روي پوستتان بچينيد و 20دقيقه در حالت آرامش قرار بگيريد. وقتي خيارها را از روي صورتتان برداشتيد، يک پنبه را به شير آغشته کنيد و روي صورتتان بماليد. سري دوم اين ماسک هم بايد 10 دقيقه روي صورتتان قرار بگيرد تا اثرش روي پوست باقی بماند. خيار را که روي پوستتان بگذاريد، در همان لحظه خنکي‌اش را احساس مي‌کنيد.اين ماسک ارزان و در دسترس، پوستي را  که به دلیل تغييرات آب و هوايي خشک‌شده و به آب‌رساني نياز دارد، آرام مي‌کند و طراوت ازدست‌رفته را به آن بازمي‌گرداند.