تمیزکردن سرامیک؛ روش‌های مختلف لکه‌گیری و جرم‌گیری سرامیک

کف‌پوش و سرامیک همیشه باعث زیبایی خانه می‌شود اما مشکلی که دارد این است که لکه و گردوغبار سریع روی آن‌ها می‌نشیند و چهره خانه را زشت می‌کند. راه‌های مختلفی برای نظافت و برق انداختن کف‌پوش و سرامیک وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

هرهفته زمین را تی بکشید

زمانی که تنها به جارو کشیدن اکتفا می‌کنید لکه‌ها و آلودگی‌های بسیاری روی کف‌پوش و سرامیک باقی می‌مانند. تی کشیدن فرایند نظافت را تکمیل می‌کند حتی اگر از شوینده استفاده نکنید. فراموش نکنید اگر بعد از تی کشیدن زمین را خشک نکنید گردوغبار بلافاصله به آن‌ بازمی‌گردد. خشک‌کردن سرامیک به برق افتادن سرامیک و کفپوش نیز کمک می‌کند.

تمیز کردن درز سرامیک را فراموش نکنید

درون درزهای بین سرامیک‌ها دوغاب وجود دارد که با گذشت زمان از بین می‌رود و چهره ناخوشایندی به آن‌ها می‌دهد. برای تمیز کردن این نواحی مقداری جوش‌شیرین و آب را به نسبت مساوی با هم مخلوط‌کنید و درزهای سرامیک را با آن بپوشانید. پس از چند ساعت (حتی 12ساعت)، با مسواک یا قلم‌مو این درزها را کاملاً تمیز کنید و با اسفنج نم‌دار خمیر را کاملاً پاک‌کنید.

  ازبین بردن لکه‌ قهوه، چای یا آب‌میوه

لکه قهوه، چای و آب‌میوه اغلب به‌آسانی از سرامیک و کف‌پوش شسته می‌شود. اما اگر این لکه‌ها کهنه شدند و به روش‌های معمول از بین نرفتند می‌توانید مقداری مایع ظرفشویی اکتیو را با آب داغ مخلوط کنید و لکه‌ها را با آن بشویید. همچنین می‌توانید لکه‌های غذایی روی سرامیک را با محلول سفیدکننده اکتیو و آب تمیز کنید.

 از بین بردن لکه‌ چربی

اگر لکه روغن و چربی روی کف‌پوش یا سرامیک منزل شما جا خوش کردند می‌توانید با این روش آن‌ها را از بین ببرید. ابتدا دستمالی یا اسفنجی را به نوشابه آغشته کنید و روی لکه بکشید. همچنین می‌توانید از شوینده‌هایی که ساییدگی ایجاد نمی‌کنند استفاده کنید. به عنوان مثال مایع ظرفشویی اکتیو می‌تواند گزینه مناسبی برای این منظور باشند.

پاک کردن جوهر

جوهر و لکه‌های خشک از جمله لکه‌های سختی هستند که از بین بردن آن‌ها اغلب کار دشواری است. توصیه می‌کنیم برای از بین بردن آن‌ها از روی سرامیک‌ها از مایع سفیدکننده اکتیو استفاده کنید. برای این منظور ابتدا دستمالی را به سفیدکننده آغشته کنید و روی لکه قراردهید و بردارید. لکه را نسابید. این کار را تا زمانی که لکه محو شود، ادامه دهید. توجه داشته باشید دستمال آغشته‌شده به محلول سفیدکننده را برای مدت‌زمان طولانی روی سرامیک قرار ندهید. ممکن است الکل درون محلول، سبب تجمع نمک موجود در سفید‌کننده بر روی سرامیک شود.