شناسایی سطوح گرده همایی میکروب‌ها با کثیف‌ترین مناطق خانه آشنا شوید

هفته‌ای چند بار خانه‌تان را گردگیری و جارو می‌کنید؟ چند بار سرویس‌های بهداشتی منزل‌تان را می‌سایید؟ مطمئنید که خانه‌تان تمیز است؟ اگر جواب‌تان با اطمینان «بله» است، احتمالا بعد از تمام شدن این مطلب نظرتان عوض می‌شود. بهتر است به خواندن ادامه دهید و با کثیف‌ترین نقاط خانه‌تان آشنا شوید؛ مطمئن باشید تعجب خواهید کرد. البته بهترین روش تمیزکاری‌شان را هم یاد می‌گیرید.

تخته گوشت؛ کثیف‌تر از صندلی توالت

در کثیفی صندلی توالت شکی نیست اما باورتان می‌شود تخته برش گوشت تا ۲۰۰ برابر کثیف‌تر از صندلی توالت باشد؟ بیشتر افراد بعد از استفاده از تخته برش، فقط آن را آبکشی می‌کنند و به همین خاطر بسیاری از باقی‌مانده‌های مواد غذایی روی تخته‌های برش وجود دارد. پس حتما پس از خرد کردن گوشت و مرغ خام روی این تخته‌ها، آن را در محلولی از آب و سفید‌کننده غلیظ خیس کنید تا کاملا ضدعفونی شود.

یخچال، مخزن غذا یا باکتری؟

شاید فکر کنید سرمای یخچال نمی‌گذارد هیچ چیزی در این محیط آلوده و فاسد شود؛ اما یادتان باشد سرمای یخچال نمی‌تواند مانع از انتشار قارچ و باکتری شود و صرفا سرعت رشد و ازدیاد آنها را کاهش می‌دهد. همین است که بسیاری از مواد غذایی حساس مثل توت فرنگی و ... در یخچال هم به سرعت کپک می‌زنند.

بنابراین بهترین راه برای تمیز نگه داشتن یخچال، تمیز کردن سطوح داخلی آن با پاک‌کننده‌های چند منظوره، یا  مخلوط آب و جوش شیرین یا سرکه، هفته‌ای یک‌بار است. مواد غذایی داخل یخچال را هم در ظروف مخصوص یخچال یا محفظه‌های پلاستیکی نگه دارید تا دچار فساد نشوند.

رخت خواب‌تان

هیچ می‌دانستید در هر ساعت ۶۰۰ هزار ذره از پوست شما در فضا پراکنده می‌شود؟ یعنی شما هم مثل بقیه پستانداران پوست می‌اندازید؛ ۷۰۰ گرم در سال  که تا ۷۰ سالگی حدود ۵۰ کیلوگرم پوست انداخته‌اید. متاسفانه این پوسته‌ریزی باعث جذب موجوداتی به نام «مایت‌های گرد و غبار» می‌شود که بسیار ریز هستند و با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند اما برای پوست و سلامت عمومی بدن‌تان مشکلاتی ایجاد می‌کنند. تنها راه مراقبت از خود در برابر این موجودات، باز کردن در و پنجره‌ها و هوادهی به رختخواب‌ها، تعویض ملحفه‌ها آن هم هفته‌ای دو بار است. ضمن اینکه ملحفه‌ها را حتما در آب داغ بشویید و آنها را در معرض هوای آزاد و زیر نور خورشید خشک کنید تا از مایت‌های گرد و غبار در امان بمانید.

ال‌سی‌دی

برای تمیز کردن صفحه ال‌سی‌دی تلویزیون یا کامپیوتر ابتدا دستگاه را خاموش کرده، سپس با دستمال میکروفایبر خشک غبار آن را پاک کنید. پس از آن یک دستمال میکروفایبر تمیز را با آب (ترجیحا مقطر) مرطوب کرده و آن را آرام و بدون فشار روی ال‌سی‌دی بکشید. از حوله‌های کاغذی، دستمال‌های چندمنظوره، الکل، محلول‌های آمونیاکی و مایعات تمیزکننده استفاده نکنید.

سطوح فلزی شیرآلات

سطوح شیرآلات استیل که معمولا در تماس با دست‌های آلوده هستند، از نقاط آلوده خانه به حساب می‌آیند. برای تمیز کردن این سطوح می‌توانید از برش‌های لیمو کمک بگیرید. برای این کار یک لیمو‌ترش را دو نیم کرده و روی آن مقداری نمک بزنید، سپس لیموی آغشته به نمک را روی سطوح فلزی و استیل چندین بار بکشید. اسید موجود در لیمو به کمک نمک به خوبی تمامی جرم‌ها و آلودگی‌های این سطوح را از بین برده و آن‌ها را براق و ضد‌عفونی می‌کند. برای برق انداختن سطوح استیل می‌توانید از مخلوط سرکه و روغن زیتون هم استفاده کنید.

سطوح چوبی

خیلی از ما فکر می‌کنیم سطوحی مثل میزها که به ظاهر آلودگی خاصی ندارند، اگر گرد و خاک‌شان تمیز شود کافی است. در حالی که همین سطوح می‌توانند محل تجمع میکروب‌های زیادی باشند. به همین دلیل لازم است ‌پس از گردگیری با کمی آب و مایع ظرفشویی، این سطوح را از هرگونه میکروبی پاکسازی کنید. برای این کار یک دستمال نرم را با مخلوط آب و مایع ظرفشویی مرطوب کنید و روی سطح مورد نظر بکشید. هر قسمت را بلافاصله با دستمال خشک تمیز کنید. در نهایت می‌توانید سطح مورد نظر را با روغن چوب براق کنید. برای از بین بردن خطوط ایجاد شده می‌توانید از گردو استفاده کنید. با کشیدن مغز گردو روی خطوط آنها ناپدید می‌شوند.