مراقبت از مو درخششی خاص به ظاهرتان می‌بخشد

داشتن موهایی سالم، پرپشت و درخشان آرزوی هر فردی است و سؤالی که مطرح است این است: چه طور و چرا برخی افراد موهایی زیبا دارند اما برخی دیگر نه. جدا از بحث وراثت، در ادامه راهکارهایی وجود دارد که می‌توان با توجه به آن‌ها موها را احیا و زیبا کرد.

موهایتان را حداکثر دو تا سه بار در هفته بشویید

چربی‌های طبیعی مو در زیبایی، نرمی و درخشش آن‌ها تأثیر بسزایی دارند. شستشوی بیش‌ازحد، این چربی‌ها را از بین می‌برد و آن‌ها را خشک می‌کند. غدد چربی زیر پوست سر با تصور اینکه موها چربی طبیعی خود را از دست داده‌اند، به صورت طبیعی چربی بیشتری تولید می‌کنند و به این دلیل است که هر چه بیشتر موی خود را می‌شویید چرب‌تر می‌شود. بنابراین بهتر است موهای خود را هفته‌ای دو یا سه بار بیشتر نشویید.

اگر موهای مجعد دارید احتمالاً باید موهایتان خشک باشد لذا باید بین شستشوی موها فاصله بیشتری بیندازید. هرچه موها لخت‌تر می‌شود طبیعتاً بر چربی آن‌ها افزوده می‌شود  بنابراین باید دفعات شستشو به دو روز در میان برسد.

هدف شستشوی پوست سر است نه انتهای موها

میزان شامپو و محل شستشو اهمیت بالایی دارد. توجه داشته باشید شامپو را فقط به کف سرتان بزنید نه به نوک تارهای مو، زمانی که پوست سر را با کف می‌شویید، نوک و ساقه موها نیز شسته می‌شوند. شما میتوانید برای شستشوی موهایتان از شامپوهای اکتیو استفاده کنید که در سه نوع: مخصوص موهای معمولی، آسیب دیده و چرب و نازک می باشند.

برای کمک به گردش خون، پوست سر را ماساژ دهید. ماساژ پوست سر میزان گردش خون را افزایش می‌دهد و به رشد و تقویت آن‌ها کمک می‌کند. لذا بهتر است حین شستشو آرام پوست سر خود را ماساژ دهید.

دمای آب نیز در سلامت مو نقش بسزایی دارد. آب شستشو باید ولرم رو به خنک باشد. آب داغ چربی و رطوبت موها را از بین می‌برد و موها را خشک و نمدی می‌سازد.

نرم‌ کننده‌ها را فراموش نکنید

انتخاب نرم‌کننده و کیفیت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سعی کنید از نرم‌کننده‌های مخصوص موهای خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر موهای شما خشک یا رنگ‌شده است نرم‌کننده‌های مخصوص موهای آسیب‌دیده و رنگ‌شده اکتیو را انتخاب کنید و اگر موهای شما معمولی است از نرم‌کننده‌های مخصوص موهای معمولی اکتیو استفاده کنید. توجه داشته باشید هرچه موهای شما ضخیم‌تر و مجعد‌تر باشد استفاده از نرم‌کننده موی سر ضروری‌تر خواهد بود. در هر حالت بهتر است نرم‌کننده‌ها را به ساقه و نوک موها بزنید نه ریشه مو و پوست سر.

تریسی کانینگهام می‌گوید «به سلامت موهای رنگ شده‌ خود و کیفیت رنگ مو اهمیت بدهید. افرادی که موهای سالمی دارند در خانه و با کمک درمان‌های خانگی به موهای خود بیشتر می‌رسند. معمولاً مردم آن‌قدر که به نگهداری از لباس‌های گران‌قیمت خود اهمیت می‌دهند برای موهایشان ارزش قائل نیستند.»

برس و شانه زدن مو

همان‌طور که می‌دانید شانه و برس زدن مو به زیبایی و درخشان شدن آن‌ها کمک می‌کند اما زیاده‌روی در این کار به آن‌ها آسیب می‌زند. شانه زدن موهای گره‌خورده را از نوک آن‌ها آغاز کنید. از چند سانتی‌متر بالاتر از نوک مو شانه زدن را آغاز کنید. گره‌ها که کاملاً باز شد از بخش بالاتر شانه بزنید و همین‌طور ادامه دهید تا به ریشه برسید.

فراموش نکنید برس و شانه کثیف محل مناسبی برای رشد و تکثیر انواع باکتری‌های مضر است، آلودگی و باکتری‌هایی که منشأ اصلی ریزش مو، موخوره، شوره، خارش و ... می‌باشند. لذا توجه داشته باشید وسایل مرتبط با سر را شستشو و همیشه پاکیزه نگه‌دارید .

سشوار کشیدن موها

حدالمقدور از استفاده از وسایل حرارتی مانند سشوار، بابلیس و اتو مو اجتناب کنید. برای خوش‌حالت شدن مو می‌توانید از روغن‌های طبیعی مانند روغن آرگان استفاده کنید. اما اگر مجبور به استفاده از سشوار شدید، تا جایی که می‌توانید آب اضافی موهای خود را بگیرید و سپس سشوار بکشید. در این صورت دیگر نیاز نیست از حرارت بالا برای خشک کردن مو استفاده کنید.

توجه داشته باشید حین سشوار کشیدن نباید دهانه‌ سشوار را به موهایتان بچسبانید و بهتر است سشوار را رو به پایین و با فاصله 10 سانتی‌متری از موها نگه‌دارید. به همین دلیل اینکه خودتان موهایتان را سشوار بکشید کار راحتی نیست. بسیاری از افراد سشوار را مایل به موها نگه می‌دارند که باعث می‌شود  مو وز کند و دیرتر حالت بگیرد.