مراقبت از پوست به سبك ورزشكاران

عرق کردن یکی از راه‌های سم‌زدایی پوست است. اما اگر مدت‌زمان زیادی روی پوست بنشیند، باکتری‌ها شروع به تکثیر می‌کنند. اگر نمی‌توانید بلافاصله دوش بگیرید، پس از ورزش بدن خود را با یک حوله مرطوب تمیز کنید و لباس‌های مرطوب خود را با لباس خشک تعویض کنید تا از عوارض پوستی ناشی از آن جلوگیری کنید. در ورزش‌هایی که اصطکاک لباس و بدن در آن زیاد است باید از شامپوهای بدن‌ حاوی نرم‌کننده و خنک‌کننده پوست استفاده شود تا از ایجاد سوختگی، تاول و قرمزی پوست جلوگیری به عمل آید.

شامپو بدن را فراموش نکنید

اولین فایده شامپو بدن برای پوست، بهبود تنفس پوست و ایجاد حس خنکی و شادابی است که مسلماً پس از یک جلسه تمرین سخت، به‌شدت به آن نیاز خواهید داشت. البته بهتر است از شامپو بدن "ورزشی" استفاده کنید، چراکه این نوع شامپو، با فرمولاسیون خاص خود، مانع از انتشار بوی عرق شده، PH پوست را تنظیم می‌کند و مقاومت و سلامت پوست را در برابر تمرین‌های سخت و سنگین افزایش می دهد.

از شامپو بدن حاوی ویتامین B5 استفاده کنید

برخی شامپو بدن‌های ورزشی، ویتامین B5 دارند. ویتامین B5 موجود در این شامپوها، به بازسازی بافت‌های پوست کمک می‌کند، رطوبت را خوب نگه‌می‌دارد، خواص تسکینی دارد و احساس سوزش ناشی از پوست دهیدراته را کاهش می‌دهد. اگر شما هم ورزشکار هستید، مخصوصاً اگر به‌طور مداوم در فضای باز ورزش می‌کنید، بهتر است از همین نوع شامپوهای بدن استفاده کنید.

لطفا دست نزنید

هرگز با دستان عرق کرده پوست بدن و صورت خود را لمس نکنید. زیرا در طول تمرین روزنه‌های پوست به علت افزایش دمای بدن باز می‌شوند و از این طریق باکتری‌ و آلودگی‌های مختلفی به پوست منتقل می‌شود. فراموش نکنید زیراندازها یا تشک‌ها را قبل از تماس یا دراز کشیدن روی آن‌ها، حتماً به خوبی تمیز و خشک ‌کنید.

خطر در کمین انگشتان پا

قارچ‌های تک‌سلولی برای انسان و سایر موجودات بیماری‌زا هستند. اگر پوست‌تان دچار قرمزی، خارش و پوسته‌ریزی شد،‌ احتمالاً باید به وجود قارچ‌ها روی پوست‌تان شک کنید. محیط موردعلاقه قارچ‌های پوستی، انگشت‌های پا هستند و عامل مساعدکننده ایجاد و افزایش این بیماری واگیردار، محیط گرم و مرطوب است. پوشیدن جوراب‌های نخی، خشک نگه‌داشتن پا و استفاده نکردن از حوله مشترک از روش‌های مؤثر پیشگیری بشمار می‌آید. همچنین استفاده از کفش‌های روباز، با تهویه مناسب و همچنین شستن روزانه پاها و تعویض روزانه جوراب‌ها مانع بروز بیماری‌های قارچی ورزشکاران می‌شود.