تمیزکاری با مواد قنادی

جوش شیرین‌ یک ماده کلاسیک و طبیعی است که هنوز هم در خانه‌داری مدرن بسیار کاربرد دارد. جوش شیرین این قابلیت را دارد تا هر بویی را به خود جذب کند و از بین ببرد. برای نظافت یخچال و فریزر حتما از آن کمک بگیرید. فقط کافی است آن را با کمی آب مخلوط کنید و با یک اسفنج تمیز روی سطوح بکشید. جوش شیرین می‌تواند تجهیزات لباسشویی‌تان را هم تکمیل کند. اگر یک پیمانه از این ماده جادویی را به پودر ماشین لباسشویی‌ اضافه کنید، قدرت پاک کنندگی آن چند برابر می‌شود. در کاسه‌ای کمی جوش شیرین و روی آن مقداری آب بریزید تا جوش شیرین مرطوب شود و غلظتی سوپ‌مانند پیدا کند. سپس روی ظرف‌هایی که لکه سوختگی یا لکه‌های سخت دارند، کمی از همین خمیر بمالید، ۱۰ تا 60 دقیقه صبر کنید و بعد مثل همیشه ظرف‌ها را بشویید. برای تمیز کردن غذاهایی که روی گاز سوخته و به سطح آن چسبیده‌اند، اول خمیر جوش شیرین را روی لکه‌ها پخش کنید. پس از یک ساعت مخلوط سرکه سفید مقطر و دو برابر آب را روی لکه‌ها اسپری کنید. حالا لکه‌ها را به سادگی با دستمال پاک کنید.

نسخه قدیمی به‌روز شده

لیمو ترش فقط به درد درست کردن چای، کیک، لیموناد و سالاد نمی‌خورد؛ با لیمو ترش می‌توانید غذاهای چسبیده به مایکروویو را هم تمیز کنید. درست است که زمان مادربزرگ‌ها مایکروویو نبوده ولی لیمو برای پاک کردن لکه‌های چربی سمج کاربرد داشته و حالا شما می‌توانید آن را برای مایکروویو استفاده کنید.

 آب و چند برش لیمو ترش را در مایکروویو حرارت دهید تا بخار آن، باقیمانده غذاهایی که از قبل داخل مایکروویو چسبیده‌اند را نرم کند. همین کار را بدون لیموترش هم می‌توانید انجام دهید اما بویی که در خانه‌ راه می‌افتد، اصلا بوی مطبوعی نیست.

 با کمک لیمو ترش و مقداری نمک، می‌توانید لکه‌های سرسختی را که روی تخته برش‌ به جای مانده‌اند و ماشین ظرفشویی‌ از پس پاک کردنش بر نمی‌آید، به راحتی تمیز کنید.

پاک‌کننده خانگی بسازید

برای پاک کردن سطوحی که لکه‌های جدی و سمج ندارند، می‌توانید با کمی حوصله و خلاقیت یک پاک‌کننده سبک و کاربردی بسازید.

 مقدار مساوی سرکه و آب را در یک شیشه اسپری مخلوط کرده، ۶ قطره از روغن اسانس دلخواه‌تان را هم به آن اضافه کنید؛ روغن اسانس لیمو ترش، اکالیپتوس، درخت چای، گریپ فروت یا اسطوخودوس، همگی برای این کار مناسب‌اند. مقداری از این مخلوط را روی سطح مورد نظر اسپری کرده و با دستمال تمیز کنید.

 ترکیب مناسب دیگر دو  قاشق غذاخوری جوش شیرین، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و ۱۲ قاشق غذاخوری سرکه است. یک دقیقه صبر کنید تا جوش شیرین حل شود، سپس مقداری آب گرم ریخته و خوب هم بزنید. از این پاک‌کننده هم می‌توانید روی هر سطحی اسپری کنید و دستمال بکشید.

2 راز دیگر از صندوق مادربزرگ‌ها

اگرچه این روزها در اینترنت برای هر مشکلی می‌شود راه حلی پیدا کرد ولی اینترنت را کنار بگذارید و به تجربه‌های مادربزرگ‌تان اعتماد کنید:

 به ظاهر منطقی‌تر است اول گردگیری کنید و بعد جارو بکشید تا جارو تمام گرد و خاک‌ها را هم جمع کند. اما مادربزرگ‌ها می‌گویند با این کار، یک چرخه معیوب درست می‌شود که مدام در حال تکرار است. چون جاروبرقی دوباره در خانه گرد و خاک می‌کند و همه زحمتی را که کشیده‌اید، فنا می‌شود؛ یکبار برعکسش را امتحان کنید و ببینید توصیه مادربزرگ‌ها بهتر است یا منطق خودتان.

 اگر خروجی سینک (ظرفشویی یا روشویی دستشویی و ...) گرفته، این ترکیب را امتحان کنید: یک چهارم تا نصف پیمانه جوش شیرین را در سینک ریخته، مقدار مساوی سرکه روی آن بریزید، سپس ۱۰ دقیقه صبر کنید تا این محلول کارش را انجام دهد. بعد یک کتری آب جوش در سینک خالی کنید تا راه‌آب را تمیز کرده و همه جرم‌ها را بشوید با خود ببرد.