هر کاری حتی ساده‌ترین‌ آنها اصول خودش را دارد، در اینجا با روش صحیح شستن موها، از انتخاب شامپو و نرم‌کننده تا خشک کردن موهای خیس آشنا می‌شویم.

روتین شستشویتان را  برعکس کنید

شامپوهای نرم‌کننده (شامپوهایی که علاوه بر تمیز کردن موها، ساقه موها را مرطوب می‌کند) بسیار پرطرفدارند اما اگر می‌خواهید درست این کار را انجام دهید، بهتر است این روند را برعکس کنید. یعنی اول ساقه موها را به نرم‌کننده آغشته کنید سپس موها را با شامپو روزانه یا شامپوهای ملایم بشویید. به این ترتیب موهایتان حجم بیشتری هم پیدا می‌کنند.

نرم‌کننده را حذف نکنید

بیشتر نرم‌کننده‌ها، همانطور که از اسم‌شان پیداست، موها را نرم و براق‌ می‌کنند. اما محصولاتی در بازار هست که استحکام موها را بیشتر می‌کنند؛ مثل نرم‌کننده مخصوص موهای رنگ‌شده و آسیب‌دیده که به ساختار پروتئینی موها استحکام می‌دهند. در واقع این نرم‌کننده، برخلاف نرم‌کننده‌هایی که فقط سطح مو را می‌پوشانند، به ساختار مو نفوذ کرده و فولیکول‌های آسیب‌دیده را با ویتامین E ترمیم کرده و زبری و خشکی موهای آسیب‌دیده را رفع می‌کند. بنابراین وقتی موهایتان قوی‌تر شوند، می‌توانید هر مدلی که دوست دارید، آرایش‌شان کنید!

یک قدم بسیار مهم، پیش از ‌شستشو

اگر می‌خواهید موهایتان نرم و صاف شود یا فرهای نامرتبش را مرتب کنید، می‌توانید با پیش‌شستشو، آنها را برای حالت گرفتن آماده کنید. برای این کار کافیست موهایتان را با دست و دلبازی، با روغن مو (روغن زیتون، روغن نارگیل یا روغن بادام تلخ) حسابی چرب کنید و نیم ساعت صبر کنید سپس موها را با شامپوی همیشگی‌تان بشویید. با این کار نه تنها مواد مغذی مورد نیاز موهایتان را تامین می‌کنید، بلکه درخشش خوبی به آنها می‌دهید و راحت‌تر حالت می‌گیرند.

از ریشه تا نوک ساقه را نرم کنید

آبکشی موها با سرکه سیب یکی از پرطرفدارترین روش‎ها برای زیبایی مو است. گفته می‌شود آبکشی با این نوع اسیدها می‌تواند تعادل PH طبیعی موها را حفظ کرده و آنها را درخشان کند. اما نیازی نیست برای دستیابی به این ویژگی، حتما از سرکه استفاده کنید. کافیست با انتخاب شامپوهای اسیدی، موهای زیباتری داشته باشید و بوی سرکه هم نگیرید!

آرام شانه کنید

اگر می‌خواهید موهایتان را پس از آغشته کردن به نرم‌کننده، زیر دوش شانه بزنید، حتما باید این کار را با ملایمت انجام دهید. شانه زدن و برس کشیدن به موهای خیس، احتمال شکستن موها و ایجاد موخوره را افزایش می‎دهد، چراکه موهای خیس، متورم و شکننده هستند. بنابراین اگر اصراری به این کار دارید، حتما پس از آغشته کردن ساقه موها به نرم‌کننده، از شانه‌های دندانه بلند (موسوم به شانه فر) استفاده کنید.  ضمن اینکه تا وقتی موهایتان واقعا خشک نشده، از برس استفاده نکنید؛ برس‌ها دندانه‌های زیادی در جهت‌های مختلف دارند و موهای خیس را کشیده و شدیدا به آن ها آسیب می‎زند.

سازگار انتخاب کنید

می‌خواهید راز درست شستن موها را بدانید؟ ریش و قیچی دست شماست! یعنی اگر هر شامپویی که به دست‌تان می‌آید، استفاده کنید، قطعا موهای آسیب‌دیده‌ای خواهید داشت که هیچ زیبایی خاصی ندارند و برای هر بار مرتب کردنشان، باید کلی عذاب بکشید و از محصولات مختلف آرایشی استفاده کنید.

اما اگر محصولی را انتخاب کنید که با جنس موهایتان بیشترین سازگاری را دارد، موها در بهترین وضعیت خود باقی می‌مانند. به این ترتیب نه تنها نیاز  به طور کامل رفع می‌شود، بلکه دوباره درخشان، نرم، لطیف و زیبا می‌شود.