نکات نگهداری و شستن لباس مجلسی و لباس عروس

لباس‌های مجلسی، لباس‌های محبوب ما به شمار می‌آیند و نظافت و حفظ کیفیت آنها همیشه یکی از دغدغه‌های ما بوده است. از آنجایی که شستشوی لباس‌های مجلسی مخصوصاً لباس‌های سنگ‌دوزی شده، ابریشمی، حریر و لباس عروس کار بسیار دشواری است، اغلب ترجیح می‌دهیم آنها را به خشک‌شویی بسپاریم که فکر خوبی است. اما اگر عجله داشتیم، یا خشک‌شویی در دسترس نبود، آن‌وقت چه باید کرد؟ در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد.

دستورالعمل روی تگ لباس

دستورالعمل روی تگ لباستان را به خوبی مطالعه کنید. اگر روی آن نوشته‌شده “فقط خشک‌شویی” پس آن را به خشک‌شویی ببرید.

جنس پارچه لباس را بشناسید

اگر جنس لباس شما از ابریشم، ژپون، ساتن و یا ریون است، باید آنها را به خشک‌شویی بسپارید یا در شستشوی آنها بیش از سایر لباس‌ها دقت و احتیاط کنید. لباس‌های پلی‌استر را می‌توان در ماشین لباسشویی با دور پایین شست. اگر در تشخیص جنس لباس دچار مشکل شدید می‌توانید از فروشنده لباس یا یک خیاط ماهر و آشنا به پارچه سؤال کنید.

به جزئیات به کار رفته در لباس توجه کنید

اگر پیراهن شما منجوق‌دوزی، پولک‌دوزی، نوار توری، قیطان‌دوزی ابریشمی و یا پارچه توری دارد، لباستان را لکه‌گیری کنید، اگر نیاز به شستشوی کلی داشت آن را با دست بشویید. برای شستن لکه‌ها یا شستن کلی آن‌ها از مایع لباسشویی استفاده کنید. مایعات لباسشویی به دلیل ساختار نرم و لطیفی که دارند سایش پارچه را به حداقل رسانده و مراقب رنگ و بافت آن می‌باشند.

لکه‌گیری لباس

هرچه زمان بگذرد کار سخت‌تر می‌شود! به ‌محض کثیف شدن لباس باید سریع آن را شست و لکه بری کرد. لذا بهتر است پس از مراسم لباس خود را با دقت بررسی کنید و از لکه نداشتن آن اطمینان حاصل کنید. سطح داخل، خارج، دنباله و لبه‌های لباس را با دقت چک کنید.

از لکه‌برهای ملایم استفاده کنید

با اسفنج نمناک یا انگشت لکه را تمیز کنید و ۳۰ دقیقه منتظر بمانید. اگر لکه پاک نشد، با مایع لباسشویی مجدد روی لکه را تمیز کنید. دقت کنید پس از لکه‌گیری باید لباستان را شستشو دهید چراکه ممکن است خطوط یا لکه‌هایی روی لباس باقی بماند. همچنین مراقب باشید لکه به اطراف منتشر نشود.

خشک‌کردن لباس‌

برای جلوگیری از رنگ‌پریدگی لباس، آن را پشت و رو کنید و برای خشک‌کردن آن از هوای آزاد استفاده کنید چراکه خشک‌کن ماشین لباسشویی می‌تواند به جنس لباس آسیب بزند. اگر لباستان سنگین است آن را روی سطح صاف پهن کنید و اگر سنگین نیست می‌توانید درجایی که سایه باشد لباس خود را برای خشک شدن قرار دهید.