چه مواردی موها را چرب می‌کند؟

معمولا چربی بیش از حد موها به دو علت ایجاد می‌شود: مشکلی در پوست کف سر یا عادات غلط آرایشی. برای کشف ریشه مشکل، باید دانش رشد موها را بدانید.هر منفذی که روی پوست وجود دارد، دارای «غده سباسه» است؛ حتی منافذ پوست کف سر. غدد سباسه ماده‌ای چرب به نام «سبام» تولید می‌کنند که باعث درخشش طبیعی موها می شود. سبام موها را سالم و نرم نگه می‌دارد و مانع از خشکی و شکنندگی‌ آنها می‌شود. برخی غدد سباسه، بیش از حد روغن تولید می‌کنند که باعث چرب شدن پوست و موها می‌شوند. تولید چربی اضافه می‌تواند چند علت داشته باشد. ممکن است مشکل‌تان ارثی باشد یا به دلیل تغییرات هورمونی (بلوغ یا بارداری) رخ دهد یا حتی تغییر فصل، سبک زندگی و شرایط آب و هوایی از دلایل آن باشد. البته رژیم غذایی ضعیف، مراقبت نادرست از موها و برخی داروها هم می‌توانند بر میزان چربی موها تاثیر بگذارند.

چطور از چرب شدن موها جلوگیری کنیم؟

کنترل چربی تنها به شما بستگی دارد. به سادگی باید دست از سر موهایتان بردارید و این قدر با سشوار و برس، غدد سباسه را تحریک به تولید چربی نکنید! البته کارهایی مثل زیادی شامپو زدن موها یا زیادی چنگ زدن موها موقع شامپو زدن هم می‌تواند عامل چربی مو باشد. وقتی شما سعی کنید با این کارها چربی طبیعی موها را از بین ببرید، کف سرتان برای آنکه خشک نشود، شروع به تولید چربی اضافه می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود موها را بیش از یک بار در روز نشویید. ضمن اینکه یادتان باشد برای اطمینان از پاک شدن کامل شامپو و نرم‌کننده از موها، باید ۳۰ ثانیه موها را با آب ولرم (رو به سردی) آبکشی کنید. آب داغ می‌تواند غدد سباسه را تحریک کند اما آب خنک به خاموش شدن‌شان کمک می‌کند. ضمن اینکه آب سرد باعث بسته شدن کوتیکل‌های مو شده و آسیب آن را کاهش می‌دهد. اجازه دهید موها در معرض هوا خشک شوند یا با حداقل گرمای سشوار این کار را انجام دهید. هوای گرم هم مانند آب گرم می‌تواند منجر به تولید سریع‌تر چربی شود. استفاده از محصولات آرایشی بیش از حد نیز می‌تواند یکی دیگر از علل چربی کف سر باشد. البته اگر موهایتان چرب است، نیازی نیست محصولات آرایشی مو را به طور کامل کنار بگذارید؛ همینکه بدانید از چه محصولی برای چه کاری استفاده کنید و با توجه به نیازتان یکی از آنها را انتخاب کنید، کفایت می‌کند.

موها را تربیت کنید

هیچ می‌دانستید که می‌توانید موهایتان را تربیت کنید تا چربی کمتری تولید کنند؟! یک برنامه درست طراحی شده برای موهای چرب، شامل شامپوهای ملایم و یک برنامه دقیق و مرتب شستشو، می‌تواند چاره کار باشد. یک نرم کننده سبک می‌تواند رطوبت پوست کف سر را احیا و متعادل کند؛ بدون اینکه منافذش را تحریک به تولید چربی بیشتر کند. گاهی وقت ها، تجمع بیش از حد چربی روی موها فقط به دلیل آبکشی نادرست آنها اتفاق می‌افتد. اگر به نظرتان نرم‌کننده برای موهای شما زیاد است، اول ساقه‌ها را با نرم کننده ماساژ داده، سپس شامپو بزنید تا اضافه چربی نرم‌کننده از موها پاک شود. حتی می‌توانید نرم‌کننده‌های داخل حمام را فراموش کرده و به اسپری‌های نرم‌کننده بدون نیاز به آبکشی، آن هم فقط روی نوک موها، اکتفا کنید. قدم بعد، فاصله انداختن بین شستشوی موهاست. پوست چرب کف سر، موجود لجبازی است که با توجه بیشتر شما برای رفع مشکل، بدتر می‌شود! خوب است بین شامپو زدن موها، یک فاصله ۲تا ۳ روزه در نظر بگیرید تا تولید چربی کف سرتان را تحت کنترل بگیرید. البته باید صبور باشید این اتفاق ظرف یک شب رخ نمی‌دهد. در این فواصل ۲تا ۳ روزه می‌توانید از شامپوهای خشک و پودرهای مو استفاده کنید که بدون  از بین بردن چربی طبیعی پوست کف سر، چربی موها را می‌گیرند. مصرف ویتامین‌های گروه B به طور مستقیم بر سطح تولید سبام تاثیر دارد. پس مراقب میزان مصرف ویتامین ب  (B2  و B6 به طور خاص) خود باشید تا بتوانید در نبرد با چربی موهایتان پیروز شوید!