بسیاری از ما زمان زیادی را در فضای بیرون از خانه می‌گذرانیم و می‌دانیم که شرایط آب و هوایی گرم این روزها، شستن مداوم دست‌ها و انجام کارهای دستی همگی باعث خشکی و ترک خوردگی دست‌ها می‌شود. بنابراین مهم است یاد بگیریم چطور می‌توان دست‌های ترک خورده را درمان و رطوبت از دست رفته را مجدداً جبران کرد.

علل خشکی پوست

 شرایط آب و هوایی: در طول ماه‌های سرد سال پوست خشک‌تر می‌شود، به خصوص زمان‌هایی که سطح رطوبت پایین می‌آید. با کاهش رطوبت هوا، رطوبت پوست هم تخلیه می‌شود.

 شرایط کاری: شرایط کاری افراد نیز می‌تواند باعث خشکی پوست‌ شود. پرستاران، پزشکان یا معلم‌ها ممکن است بیش از سایر افراد دچار خشکی پوست شوند. همچنین کارکنان کارخانه‌ها و آرایشگرها ، به دلیل استفاده مستمر از محصولات شیمیایی یا سایر مواد محرک، در معرض خشکی پوست قرار دارند.

 شرایط پزشکی: بعضی بیماری‌ها و وضعیت‌های پزشکی می‌توانند باعث خشکی دست‌ شوند. مثلا افرادی که دچار بیماری‌های خودایمنی مثل دیابت یا لوپوس هستند، ممکن است گردش خون کمتری در دست‌هایشان داشته باشند؛ بنابراین پوست دست‌هایشان خیلی راحت‌تر آسیب می‌بیند. همچنین «اگزما» و «پسوریازیس»، دو بیماری التهابی پوستی هستند که باعث خشکی دست‌ها، پوسته پوسته شدن و ترک‌های پوستی می‌شوند.

راهکارهای درمان خشکی پوست

از محصولات مناسب استفاده کنید: شستن دست‌ها با شوینده‌های خشن می‌تواند پوست را خشک کند، بنابراین بهتر است دست‌ها را نهایتا ۲۰ ثانیه با شوینده‌های ملایم حاوی مرطوب‌کننده، زیر آب بشویید. آنها را به خوبی خشک کنید؛ به خصوص پوست انگشت‌هایی که ترک خورده و آب و مایع شستشو می‌تواند در آنجا تجمع کند.  پس از شستن، با یک لوسیون دست که حاوی وازلین است، دست‌ها را چرب کنید. این لوسیون با نگه داشتن رطوبت، از داخلی‌ترین لایه‌های پوست گرفته تا لایه خارجی، باعث سلامت و درمان مشکلات پوست می‌شود.

رطوبت را حفظ کنید: با افت دما، میزان رطوبت هوا هم کاهش پیدا می‎کند و باعث می‎شود رطوبت پوست به کمترین میزان خود برسد و خشک شود، به خصوص در بخش هایی که پوست پوشش ندارد و در تماس مستقیم با هوای آزاد است، مثل دست‌ها. برای محافظت از دست‌های خود از چنین اتفاقاتی، پوست را مرطوب نگه داشته و دستکش بپوشید. از محصولاتی استفاده کنید که رطوبت را در خود نگه می‌دارند تا مانع از کاهش رطوبت پوست‌تان شود. لوسیون‌های حاوی وازلین یا حتی خودِ وازلین این‎بار نیز به دادمان می­رسند.

از پاک‌کننده‌های خشن استفاده نکنید: اگر پوست دست‌هایتان خیلی خشک است، احساس درد دارید و پوست سر انگشتان‌تان ترک خورده، بهتر است هنگام کار در خانه بیشتر مراقب پوست دستتان باشید. موقع تمیزکاری، حتما دستکش لاستیکی بپوشید تا دست‌هایتان بیش از این با شوینده‌ها و اسپری‌ها آسیب نبیند. از آنجا که پوشیدن دستکش هم می‌تواند باعث ایجاد حس خشکی در دست‌ها شود، یادتان نرود بلافاصله پس از اتمام کار، دست‌ ها را با لوسیون وازلین‌دار ماساژ دهید تا مرطوب باقی بماند.

مرطوب‌سازی در طول شب: اگر دست‌هایتان خیلی خشک است و پوستش ترک‌های زیادی خورده، بهتر است قبل از خواب مقداری وازلین را روی تمام سطح پوست دست (روی دست‌ها و بین انگشتان) بمالید، سپس یک جفت دستکش نخی سفید بپوشید تا رطوبت پوست حفظ شود. صبح که از خواب بیدار شوید، از نرم‌تر شدن دست‌ها‌ متعجب خواهید شد!

کرم هیدروکورتیزون بمالید: گاهی خشکی پوست به حدی است که منجر به شرایطی به نام «درماتیت» می‌شود و پوست ملتهب و قرمز می‌گردد. در این موارد، لوسیون‌های حاوی هیدروکورتیزون می‌توانند کمک‌کننده باشند. هیدروکورتیزون پوست آسیب‌دیده را آرام می‌کند.