1. از لباس‌ها محافظت کنید

اگر لباس مورد علاقه‌تان را به تن دارید تا حد معقول احتیاط کنید مثلا اگر لازم است آشپزی کنید حتما از پیشبند استفاده نمایید یا در صورت لک شدن سریعا وارد عمل شوید تا جای لکه روی لباس باقی نماند.

 1. از شست‌و شوی غیرضروری پرهیز کنید

تصور کنید هر بار که لباس را داخل ماشین لباس‌شویی می اندازید چه بلایی به سرش می‌آید، چرخ خوردن و ساییده شدن و چروک شدن و خشک شدن و... . بعضی البسه مانند تی‌شرت‌ها چون با بدن تماس نزدیکی دارند و در معرض تعریق هستند، ممکن است بعد از یکبار پوشیدن به شست و شو نیاز داشته باشند اما بعضی دیگر نیازی به شست و شو ندارند. قبل از تصمیم گرفتن برای شستن یک لباس، حتی اگر آن را به دفعات پوشیده‌ بودید، در نظر بگیرید که آیا این لباس نیاز به شسته شدن دارد یا خیر. در صورت نیاز تا جای ممکن تلاش کنید از محصولاتی برای شست و شوی لباس استفاده نمایید که از الیاف پارچه و لباس به خوبی محافظت می‌کنند و ترکیبات شیمایی موجود در آن به لباس آسیب نمی‌زنند. ما به شما مایع لباس‌شویی پلی‌واش اکتیو را توصیه می‌کنیم.

 1. به علائم شست و شوی لباس دقت کنید

هر لباسی هر قدر با کیفیت، از الیافی تشکیل شده است که ممکن است در برابر یک نوع ماده شمیایی یا عامل فیزیکی مثل نور خورشید یا دما حساس و آسیب پذیر باشد. با دانستن معنای علائم درج شده روی لباس و شست‌وشوی صحیح آن می‌توانیم طول عمر آن را افزایش دهیم. علاوه بر علائم شست‌وشوی لباس به چند نکته‌ی کلی دیگر در مراحل شست و شو دقت کنید:

 • لباس‌ها را وارونه کنید: با پشت و رو کردن لباس الیاف بیرونی کمتر آسیب می‌بیند.
 • لباس‌های دارای فلز را جدا کنید: دکمه‌ها، زیپ‌ها و دیگر قسمت‌های فلزی لباس‌ها ممکن است هنگام چرخش در ماشین لباسشویی به الیاف دیگر لباس‌ها آسیب برسانند و اگر از آب داغ در شست‌وشو استفاده شود، قسمت‌های فلزی می‌توانند بیش از اندازه داغ شوند و به لباس‌های لطیف آسیب برسانند.
 • به تنظیمات ماشین‌لباس‌شویی مسلط شوید: درجه‌ها، اعداد و شمایل درج شده روی ماشین لباس‌شویی بی معنا نیستند. متاسفانه بسیاری از ما بدون مطالعه دفترچه راهنما تنها از یک یا دو تنظیم ماشین لباس‌شویی برای شستن همه چیز استفاده می‌کنیم.
 1. بهتر است لباس‌ها را پهن کنید

خشک کردن لباس در ماشین لباس‌شویی و ساییده شدن آن‌ها به هم می‌تواند یک مرحله‌ی غیر ضروری در شست و‌شوی لباس باشد. پهن کردن آن‌ها روی بند رخت از آسیب به الیاف پارچه جلوگیری می‌کند و حتی در صورتی که لباس را به شیوه‌ی درست پهن کنید، در بعضی موارد دیگر نیاز به اتوکشی هم نخواهید داشت؛ حذف یک مرحله‌ی دیگر که می‌تواند به الیاف لباس آسیب برساند.

 

 1. تا حد امکان از اتوکشی پرهیز کنید

اگر می‌توانید از پهن کردن یا بخار دادن برای رفع چروک لباس استفاده کنید بهتر است اتوکشی را کنار بگذارید اما اگر تنها راه رفع چین و چروک لباس برایتان اتوکشی است آن را با دقت و با دمای مناسب انجام دهید در ادامه به دمای مناسب بعضی از انواع الیاف اشاره کرده‌ایم:

 • لینن 225 درجه سانتی‌گراد
 • کتان 204 درجه سانتی‌گراد
 • ابریشم مصنوعی (ریون) 190 درجه سانتی‌گراد
 • پشم 148 درجه سانتی‌گراد
 • اکریلیک 135 درجه سانتی‌گراد
 • پولیستر 148 درجه سانتی‌گراد
 • ابریشم 148 درجه سانتی‌گراد
 • نایلون 135 درجه سانتی‌گراد

اگر در شست و شوی لباس از نرم‌کنندهای اکتیو استفاده می‌کنید، باید اشاره کنیم که استفاده از نرم کننده‌ها به اتوکشی آسان‌تر لباس کمک نموده و از آسیب دیدن لباس در اتوکشی طولانی جلوگیری می‌کند.

 1. لباس‌ها را به روش صحیح در کمد قرار دهید

بعد از شست و شوی لباس برای پوشیدن آن‌ها را در کشو یا کمد می‌گذاریم. نحوه‌ی صحیح قرار دادن آنها در کشو و کمد می‌تواند به افزایش طول عمر آن‌ها کمک کند. چند عادت خوب در نگهداری لباس عبارت است از:

 • لباس‌ها را از محل دوخت یا درز آن تا بزنیم
 • برای جلوگیری از خطرات احتمالی در صورت امکان آن‌ها را پشت و رو آویزان کنیم
 • بافت‌ها و پلیورهای سنگین را  تا زده و در کشو قرار دهیم، آویز لباس گزینه مناسبی برای آن‌ها نیست.
 • دکمه و زیپ لباس‌ها را ببندیم، مخصوصا زیپ‌ها در صورت باز بودن می‌توانند به لباس‌های دیگر گیر کنند و به آن‌ها آسیب برسانند.
 • کشو و کمد را مملو و انباشته از لباس نکنیم، کمی فضای خالی برای آن‌ها بگذاریم.
 • از آویزهای خوب و با کیفیت استفاده کنیم.
 • محل نگهداری لباس‌ها باید خشک و خنک باشد مکان‌های مرطوب و گرم محل مناسبی برای نگهداری لباس نیست.
 1. به بهداشت فردی توجه داشته باشید

استحمام کردن و استفاده از اسپری‌های ضد تعریق یا خوشبو کننده پیش از پوشیدن لباس‌های حساس یا مورد علاقه می‌تواند کمک کند تا لباس پاکیزه‌تر بماند و کمتر نیاز به شسته شدن داشته باشد. همچنین استفاده از شامپو بدن اسپرت اکتیو زمینه رشد باکتریها را به‌مرور کاهش می‌دهد و از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می‌کند.

 1. به لباس‌ها مرخصی دهید

همه ما در کمدمان لباسی هست که منتظریم به محض شسته شدن آن را بپوشیم. بهتر از به جای پوشیدن یک لباس به طور مداوم از چند لباس به طور متناوب استفاده کنیم، مثلا در کمد لباس ترتیبی قرار دهید که لباس های اول صف را زودتر بپوشید و لباس‌های شسته شده را به آخر صف اضافه کنید؛ به این ترتیب لباس مورد علاقه‌تان مدت زمان بیشتری در کنار شما خواهد بود.

 1. لباس را بعد از آرایش به تن کنید

اگر از لوازم آرایشی استفاده می‌کنید، اشتباه است که اول لباس را بپوشید. یک خطای ساده هنگام آرایش و افتادن یکی از ابزار آرایشی به روی لباس می‌تواند پایان کار آن را رقم بزند.

 

در پایان باید گفت متاسفانه بعضی از لباس‌های زیبا را نمی‌توان با الیاف مقاوم و بادوام پیدا کرد. بعضی از الیاف به خاطر لطافتشان برای استفاده‌های مکرر ساخته نمی‌شوند با این حال مراقبت و نگهداری مناسب از آن‌ها نیز به چندین بار استفاده بیشتر می‌ارزد.