غیر از شستن ظرف‌ها می‌توانید استفاده‌های دیگری هم از مایع ظرفشویی داشته باشید

شاید فکر کنید که اسمش رویش است: مایع ظرفشویی. پس فقط باید برای شستن ظرف‌ها از آن استفاده کنید و همین یک کاربرد را دارد. اما مایع ظرفشویی فقط برای شستن ظرف‌های کثیف نیست. با این یک مایع می‌ت وانید به‌راحتی از شر مورچه‌ها و خیلی چیزهای دیگر خلاص شوید.

زیورآلات‌تان را برق بیاندازید

یک تا دو قطره مایع ظرفشویی را در یک کاسه آب گازدار (سودا) بریزید و زیورآلات خود را در آن بیاندازید. پس از تشکیل شدن حباب‌ها، ۵ دقیقه صبر کنید. جواهرات را کمی در محلول تکان دهید و سپس از مایع خارج‌ کنید. با یک مسواک نرم، سطح جواهرات را کمی بسایید و آبکشی کنید.

فرمولی برای کابینت‌های آشپزخانه

موقع آشپزی فقط ابزارهای پخت‌وپز نیستند که چرب می‌شوند، کابینت‌ها هم می‌توانند چربی‌ها را به خود بگیرد. عادت‌های قبلی برای تمیز کردن کابینت‌ها را فراموش کنید و این‌بار با یک اسفنج یا اسکاچ، کابینت را به مخلوط مایع ظرف‌شویی و آب گرم آغشته کنید. مایع ظرفشویی باعث می‌شود چربی روی سطوح کابینت‌ها از بین برود. پس از آن با یک دستمال تمیز آن را خشک‌ کنید.

حشرات را برای همیشه دور کنید

تابستان‌ها علاوه بر گرمای هوا، هجوم پشه‌ها و مگس‌ها هم حسابی کلافه‌کننده است. اما کافی است یک قالب حلبی پای را با مخلوط آب و مایع ظرفشویی پر کنید. شب، یک چراغ (مثلا چراغ مطالعه) را بالای ظرف آب روشن کنید. همه مگس‌ها و پشه‌ها داخل آب شیرجه خواهند زد.

در مورد مورچه‌های بزرگ هم باز می‌توانید از مایع ظرفشویی کمک بگیرید. برای اینکه از شرشان خلاص شوید، ترکیبی از مقدار مساوی آب و سرکه سفید (یا شیشه پاک‌کن) و مایع ظرفشویی تهیه کنید. فقط کافی است این مخلوط را به تمام محدوده‌هایی که به تصرف مورچه‌ها درآمده، اسپری کنید؛ پس از چند دقیقه همه خانه دوباره در اختیار شماست.

پاکسازی وسایل حیاط و بالکن

میز و صندلی‌هایی که در فضای باز استفاده می‌شوند، نرده‌های بالکن و به طور کلی لوازمی که همیشه در محیط بیرونی هستند زودتر از وسایل داخل خانه کثیف می‌شوند و معمولا لایه‌ای از دوده روی آنها را می‌پوشاند که به سادگی قابل تمیز شدن نیست. برای نظافت این وسایل مقداری از مایع ظرف‌شویی را به یک کاسه آب گرم اضافه کنید و آن را با اسفنج روی وسایل بکشید. سپس آنها را آبکشی کنید.

مخلوط‌کن را تمیز کنید

برای شستن مخلوط‌کن لازم نیست حتما شیشه و پایه‌اش را از هم باز کرده و هر تکه را جدا بشویید. به سادگی می‌توانید مخزن مخلوط‌کن را با مقداری آب و مایع ظرفشویی پر کرده، درش را ببندید و چند ثانیه تکانش دهید. حالا مخزن را خالی کرده، آن را آب بکشید و بگذارید در معرض هوا خشک شود.

زمانی برای نظافت فرش‌ها

لکه‌های سرسخت روی فرش را می‌توانید به‌راحتی با مایع ظرفشویی پاک کنید؛ یک قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی را مستقیم روی لکه فرش بریزید. با یک اسفنج مرطوب، لکه را بسایید تا حباب‌های کف، روی سطح فرش ظاهر شوند ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا لکه حسابی خیس بخورد. سپس با یک اسفنج مرطوب و تمیز سطح فرش را پاک کرده و با حوله کاغذی لکه را خشک کنید. اگر هنوز اثری از لکه مانده، همین کار را تکرار کنید.

به سرویس کولر نیاز ندارید

گاهی در روزهای گرم تابستان احساس می‌کنید کولر کارایی همیشگی را ندارد و به اندازه کافی خنک نمی‌کند. شاید فکر کنید کولر نیاز به تعمیر دارد و باید از متخصص کمک بگیرید، اما نیازی نیست. فقط کافی است در فصل تابستان‌یک بار در ماه، شبکه‌های فلزی یا فومی فیلتر کولر یا تهویه هوا را با مایع ظرفشویی تمیز کنید. برای این کار فیلتر را در آب گرم و مقداری مایع‌ظرفشویی خیس کرده و با مسواک یا برس شستشو سطح آن را به آرامی بسایید. وقتی همه جرم‌هایش تمیز شد، آن را آب کشیده و کاملا خشک کنید. فیلتر تمیز را دوباره به دستگاه تهویه هوا یا کولر برگردانید.

راه حل لکه‌های سخت و جامد

لکه‌های روغنی و سیاه کف پارکینگ معمولا از آن لکه‌های سرسختی هستند که به راحتی پاک نمی‌شوند. برای پاک کردن این لکه‌ها، آنها را با پودر ماشین ظرفشویی بپوشانید یا مقداری مایع ظرف‌شویی روی آن بریزید. با یک برس پلاستیکی روی آن بکشید تا کف کند. اجازه دهید چند ساعت به همین حالت بماند و سپس آبکشی کنید. اگر لکه‌ها به طور کامل پاک نشده بود این عمل را تکرار کنید.