همه‌ی اجزای محیطی که در آن زندگی می‌کنیم، از هوایی که تنفس می‌کنیم تا تک‌تک درختان و گیاهان و حتی ذره‌ذره خاک زمینی که بر آن قدم می‌گذاریم، محیط‌زیست ما را تشکیل می‌دهند که ضروری‌ترین عوامل حیات ما را در خود جای‌داده است.

زمین ما، سخاوتمندانه، هر آنچه دارد در اختیار ما قرار می‌دهد  تا نفس بکشیم، زندگی کنیم و بقای خود را حفظ نماییم. ۵ ژوئن مصادف با ۱۵ خرداد، روز جهانی محیط‌زیست است؛ روزی که به‌پاس مهربانی‌های ذره‌ذره‌ی مادر گیتی" زمین" به این اسم نامیده شده است.

گروه پدیده شیمی پایدار در راستای حمایت از محیط‌زیست چه تدابیری اندیشیده است؟

ازجمله اقدامات صورت‌گرفته در کارخانه‌های هلدینگ پدیده شیمی پایدار در راستای به حداقل رساندن آسیب‌های زیست‌محیطی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تغییر نحوه چیدمان مخزن‌ها:

در کارخانه پدیده شیمی قرن، جهت مخلوط مواد و تخلیه در ظروف، دو میکسر (مخزن) مورداستفاده قرار می‌گرفت. لذا شستشوی مخازن و لوله‌های واصل حجم قابل توجهی پساب تولید می‌کرد. اما در کارخانه جدید پدیده شیمی قرن، تعداد میکسرها از دو عدد به یک عدد تغییریافته است. بدین طریق پساب‌های ناشی از شستشوی لوله‌های واصل و مخازن به حداقل (یعنی نصف مقدار پیشین) رسیده است.

استفاده از آب نرم:

در تولید محصولات فله از آب نرم (آب سبک، بدون سختی و تصفیه‌شده) استفاده می‌شود. آب‌های سخت برای ترکیب شدن با مواد اولیه با فنّاوری RO به آب نرم تبدیل می‌شوند. در این فرایند حدود ۴۰% هدر رفت آب ایجاد می‌شود و تنها ۶۰% آب سخت به آب نرم تبدیل می‌گردد. اما در کارخانه پدیده شیمی قرن، آب سخت با فنّاوری RRO (یعنی تصفیه دو برابر) به آب نرم تبدیل می‌گردد که هدر رفت آب را به حداقل (حدود ۱۵%) می‌رساند و این امر بهینه‌سازی از آب‌های سخت را به حداکثر می‌رساند.

تأسیس تصفیه‌خانه:

یکی از منحصربه‌فردترین ویژگی‌های کارخانه پدیده شیمی قرن تصفیه‌خانه آن هست. طی قراردادی که شرکت پدیده شیمی قرن با "پژوهشگاه مواد و انرژی" منعقد ساخته است، یک گروه دانشگاهی متخصص روی پروژه تصفیه‌خانه کارخانه مشغول به کار هستند. هدف این تصفیه‌خانه تبدیل پساب‌های تولیدی کارخانه ازجمله پساب‌های ناشی از شستشوی لوله‌ها و مخازن به آب قابل‌مصرف کشاورزی می‌باشد. بدیهی است پساب‌های حاصل از فرایندهای کارخانه‌ای حاوی مواد آلوده و مضر برای محیط‌زیست هستند. اما زمانی که این پساب‌ها در تصفیه‌خانه کارخانه پدیده شیمی قرن تصفیه شوند، به آب‌های قابل‌مصرف کشاورزی تبدیل‌شده و برای آبیاری فضای سبز محیط کارخانه مورداستفاده قرار می‌گیرند. شایان‌ذکر است در کارخانه پدیده شیمی غرب نیز فاضلاب خروجی در تصفیه‌خانه‌ها پایش می‌شود و به‌عنوان آب کشاورزی در شهرک اشتهارد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از بگ فیلتر:

همان‌طور که میدانید تولید پودرهای شوینده باعث ایجاد حجم بالایی گردوغبار (Dust) می‌شود که علاوه بر خطرات ناشی برای منابع انسانی برای محیط‌زیست نیز خطرناک می‌باشد. کارخانه شرکت پدیده شیمی غرب با استفاده از دستگاه‌های غبارگیر کیسه‌ای یا بگ فیلتر که برای جمع‌آوری گردوغبار ایجادشده در یک فرایند مورداستفاده قرار می‌گیرند، میزان آلاینده‌های تولیدی را به حداقل رسانده است. این دستگاه ۹۹% گردوغبار را به خود می‌گیرد.

گفتنی است در تولید پودرهای شوینده توسط شرکت پدیده شیمی غرب از مواد معدنی ازجمله بنتونیت استفاده می‌شود. این مواد طبیعی و تجزیه‌پذیر در طبیعت هستند.

طبیعت، بسان مادری مهربان، انسان را در دامن خود می‌پروراند و سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه‌های خود را به پای او می‌ریزد. تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده‌‌‌اند تا به قانون و نظام طبیعت پیرامون خود گردن نهند و خود را با آن سازگار کنند، ما نیز می‌توانیم با فرهنگ‌سازی و بخشیدن چهره‌ای‌ انسانی به مسائل زیست‌محیطی، با طبیعت آشتی کنیم!