مهر ۱۷, ۱۴۰۱

۵ نکته حیاتی جهت مراقبت از مو

اگر شما هم همیشه یا گاهی از جنس موهای خود گلایه می‌کنید یا از ضعیفی و بدحالتی آن کلافه شده‌اید باید بگوییم مراقبت کردن و برخورد مناسب با موها قبل از هر روش و درمان دیگری می‌تواند به شما کمک کند تا موهای ضخیم‌تر، سالم‌تر و مستحکم تری داشته باشید. در این مقاله قصد داریم تا ۵ نکته اساسی درباره مراقب از موها را به شما یادآوری کنیم:

  1. نحوه شست‌وشوی سر را اصلاح کنید

در مواردی ممکن است شما بهترین و مناسب‌ترین شامپو را برای موهایتان انتخاب کرده باشید و همچنان هیچ تأثیر خاصی مشاهده نکنید. دلیل این مسئله می‌تواند روش شست‌وشوی اشتباه باشد. با اینکه شستنِ موهای سر کاری بسیار بدیهی و ساده به نظر می‌رسد، اصلی‌ترین نکته درباره‌ی محافظت از موها است. برای شست‌وشوی مناسب موها ابتدا مقداری شامپو را با آب مخلوط کنید و سپس سر را شست و شو دهید. توجه داشته باشید که باید در شست‌وشو بر روی پوست سر و ریشه‌ها تمرکز داشته باشید و اگر موهای بلندی دارید، دقت داشته باشید برای ساقه‌ی مو یک شست‌وشوی کوتاه کافی است. بسیاری از افرادی که موی نسبتاً بلندی دارند هنگام شست‌وشو طول یا ساقه‌ی موها را بیش‌ازحد چنگ می‌زنند و می‌کِشند که این امر می‌تواند موجب شکستگی یا آسیب رسیدن به مو شود. چربی سر کمتر به ساقه‌ی مو می‌رسد، به همین دلیل آن را با لطافت بیشتری شست‌وشو دهید.

  1. فقط از نرم‌کننده‌های مناسب استفاده کنید

نرم کننده های موی سر گزینه مناسبی برای تقویت کردن و افزایش نرمی و خوشایندی مو هستند و مواد مغذی زیادی را به موهای شما می‌رسانند. در هنگام خرید دقت داشته باشید که نرم کننده حاوی پارابن‌، ترکیبات شیمیایی مصنوعی و مواد خشک‌کننده نباشد؛ مواردی مانند الکل دنات یا سیلیکون‌های سنگین، برای انتخاب یک نرم کننده مناسب ما به شما نرم کننده موی سر اکتیو را پیشنهاد می کنیم.

  1. موها را به روش درست آبکشی کنید

جدای از انتخاب شامپو و نحوه‌ی شستن موها، آبکشی مو نیز بسیار اهمیت دارد. توجه کنید که از آب داغ برای آبکشی مو استفاده نکنید، چراکه تنها آب سرد می‌تواند برای لایه‌ی خارجی مو یا همان کوتیکول‌ها نرمی و درخشش ایجاد کند. به همین دلیل آرایشگران معمولاً یک آبکشی پایانی با جریان آب سرد مستقیم انجام می‌دهند. آبکشی با آب سرد مانند آن است که به موهایتان نوشابه انرژی‌زا بدهید، علاوه بر اینکه خارش‌های سطح پوست را کاهش می‌دهد با پایین آوردن دما جریان خون در پوست سر را افزایش داده و با تحریک فولیکول‌های مو موجب افزایش رشد موها می‌شود.

  1. از سشوار و اتوی مو کمتر استفاده کنید

سشوار گرمای زیادی تولید می‌کند و نه‌تنها از سطح خارجی بلکه رطوبت را از درون موها هم می‌گیرد و باعث خشکی آن می‌شود. اتوی مو نیز آسیب‌های غیرقابل بازگشتی به لایه‌های داخلی مو وارد می‌کند. بااین‌حال اگر نیاز دارید از آن‌ها استفاده کنید آن‌ها را  روی دمای پایین‌تر و ایمن‌تری بگذارید، نهایتاً ۴۰ درجه سلسیوس (سانتی‌گراد).

  1. موهایتان را بهتر شانه کنید

موهایتان را مثل یک آرایشگر حرفه‌ای شانه بزنید. به یاد داشته باشید که موها چنگ زده شدن و شانه‌های تخت را دوست ندارند. یک برس چوبی خوب تهیه کنید و موها را هنگامی که مرطوب هستند از بالا به سمت پایین شانه بکشید یعنی اگر موهای بلندی دارید از پوست سر به سمت نوک موها  برس بزنید، این کار از شکستگی، گره‌خوردگی و فشار آوردن به ریشه‌ی موها جلوگیری می‌کند.

درج دیدگاه

مقالات مرتبط