مهر ۳۰, ۱۴۰۱

پاکیزگی و سلامت پوست کودک

پاکیزگی و سلامت پوست کودک

متخصصان کودک معتقدند کودک را تا سن یک سالگی، نباید بیش از ۳ بار در هفته حمام کرد، اما کودکی که فعالیت زیاد و بدنش تعریق بالایی دارد، باید هر روز به حمام برود. به طور کل شستشوی روزانه برای همه کودکان بالای یک سال توصیه می‌شود، مگر آنکه پوست بسیار خشکی داشته باشند. در فصل زمستان و آب و هوای خشک شستن مکرر کودک توصیه نمی‌شود.

شامپوی مخصوص کودکان تا چندسالگی باید استفاده شود؟

برای حمام کردن نوزادان، به خصوص در ۱۲ ماه اول زندگی‌شان حتما باید از شامپوهای سر و بدن مخصوص کودکان استفاده کنید؛ محصولات مخصوص پوست کودکان بسیار ملایم هستند، قدرت پاک‌کنندگی بالایی ندارند، PH آنها خیلی قلیایی نیست (نزدیک به ۷ یعنی خنثی) و احتمال ایجاد حساسیت آنها بسیار کم است، بنابراین احتمال خشکی و بروز حساسیت پوستی برای کودکان کاهش می‌یابد. به یاد داشته باشید هرچه قدرت قلیایی بیشتر باشد شامپو باعث سوزش بیشتر چشم می‌شود، بنابراین برای کودکانی که پوستشان قدرت چربی‌سازی بالایی ندارد، شامپو بدن مخصوص کودک مناسب‌تر است. به توصیه پزشکان تا ۱۲ یا ۱۳ سالگی، می‌توانید برای کودکان از شامپوبدن مخصوص کودک استفاده کنید.

چرا نباید فرزندم را با شامپو بدن خودم بشویم؟ 

شاید فکر کنید با این کار در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید، اما بهتراست بدانید، شامپو بدن مخصوص پوست بزرگسالان می‌تواند عوارضی برای پوست کودکان داشته باشد که شما را مجبور به صرف هزینه‌ای بیشتر از خرید شامپو بدن کودک، برای درمان حساسیت‌های پوستی کند. لایه کلاژن پوست بزرگسالان ضخیم‌تر است و به همین دلیل شوینده‌های مخصوص بزرگسالان فرمولاسیون قوی‌تری نسبت به محصولات مخصوص کودکان دارد. پوست کودکان ۵ برابر ظریف‌تر و حساس‌تر از پوست بزرگسالان است. بنابراین حتی شامپو بدن مادر خانواده هم می‌تواند خشکی و حساسیت برای پوست کودک ایجاد کند. بهتر است اصول مراقبت از پوست کودکان را، حداقل تا پایان ۸ سالگی رعایت کنید و در استفاده از محصولات بزرگسالان برای کودکان عجله نکنید.

توصیه ایمنی برای خرید شامپو بدن مخصوص کودک

• بطری آن لبه های تیز و برنده نداشته باشد.

• شامپو نباید قطعات ریز جداشونده داشته باشد. اگر شامپوی عروسکی می‌خرید، به این نکته توجه کنید که در آن خیلی کوچک و قابل جدا شدن نباشد.

• قبل از آنکه به دست کودک داده شود به خوبی شسته شود.

• در آن محکم بسته شود و به آسانی باز نشود.

• مراقب شامپوهایی که داخل آن تیله‌های رنگی دارد باشید.

•از شامپو بدن زیاد استفاده نکنید.

درج دیدگاه

مقالات مرتبط