راه‌های مراقبت از ناخن شامل آشنایی و استفاده از مواد غذایی مفید برای رشد و استحکام ناخن‌ها و رعایت اصول بهداشتی صحیح می‌شود که در این بخش با آن‌ها آشنا می‌شوید.

چند نکته حیاتی

 1. هــنـگـام انـجام وظـایف خـانه به‌ویژه شستن ظرف‌ها از دستکش استفاده کنید.
 2. ناخن را با برس ویژه تمیز کنید مخصوصاً پس از کار با مواد کثیف.
 3. برای سوهان کشیدن ناخن از سوهان‌های نرم و ظریف استفاده کرده و هیچ‌گاه ناخن‌ها را در دو جهت سوهان نکشید. آن‌ها را تنها از سـمـت گوشـه به سمت مرکز ناخن در یک‌جهت سوهان بکشید.
 4. از ناخن‌ها استفاده ابزاری نکنید مثلاً از آن‌ها برای بیرون آوردن منگنه استفاده نکنید.
 5. ناخن‌ها را خشک و تمیز نگهدارید، این کار کمک می‌کند تا باکتری‌ها و قارچ‌ها روی آن‌ها تجمع پیدا نکنند.
 6. ناخن‌ها را برای دارا بودن حداکثر استحکام بـاید به‌طور مستقیم کوتاه و اندکی در گوشه‌ها گرد کنید.
 7. هیچ‌گاه کوتیکول ناخن را جدا نسازید زیرا این کار باعث ایجاد عفونت می‌گردد.
 8. صـابون و مواد شوینده قوی سبب خشکی و ترک برداشتن ناخن‌ها می‌گردند. بـرای شستن دست‌ها از شوینده‌هایی استفاده کنید که حاوی نرم‌کننده و مناسب پوست دست باشد.
 9. بیش از یک‌بار در هفته از لاک پاک‌کن‌ها استفـاده نـکنـیـد، زیـرا آن‌ها بـاعـث خشـکی ناخن می‌گردند.
 10. پس از سوهان کشیدن ناخن‌ها، آن‌ها را برای چنـد دقیـقه داخل ظرفی حاوی آب گرم و صابون ماساژ دهید تا چربی ناخن‌ها گرفته شود.
 11. یک تا سه ماه از سال به ناخن‌های خود استراحت دهید و هیچ‌گونه لاک یـا نـاخـن مصنوعی بکار نبرید تا ناخن‌ها مجدداً سلامتی خود را بازیابند.
 12. آب هویج تازه بنوشید، زیرا سرشار از کلسیم و فسفر بوده و در استحکام ناخن‌ها بسیار مفید هست.
 13. براق‌کننده لب برای نرم کردن ناخن‌ها بسیار مؤثر است.

مواد غذایی مفید برای رشد و تقویت ناخن

به‌طورکلی مواد غذایی مفید برای ناخن مربوط به مواد غذایی حاوی پروتئین - ویتامین‌های گروه B - زینک و آهن هستند و برخی از این مواد غذایی شامل غذاهای خوب و مغذی مانند برنج قهوه‌ای، آجیل،غلات کامل، سویا ، شیر بدون چربی، تن ماهی، میوه و سبزیجات تازه  که برای ناخن بسیار خوب هستند.

 تقویت‌کننده‌های ناخن گیاهی

برای تهیه یک لوسیون طبیعی کافی است کمی آب پرتقال، سیر، و روغن‌زیتون را مخلوط‌کنید و ناخن‌هایتان را در آن قرار دهید.

ریش‌ریش شدن ناخن، از علت تا راه‌حل

یکی از علت‌های ریش‌ریش شدن ناخن و پوست حاشیه آن، مرطوب و خشک شدن پی‌درپی پوست این نواحی است. در زنان خانه‌دار و در بعضی مشاغل که افراد با مواد شوینده سروکار دارند به دلیل استفاده زیاد از این مواد، چربی ناخن کاهش پیدا می‎کند و کناره‌های پوست آن ریش‌ریش می‌شود که کندن پوست کناره‌های ناخن با دست سبب ایجاد عفونت و راه‌یابی میکروب به آن نقطه می‌شود. بهترین کار برای درمان این مشکل، مالش پوست نواحی اطراف ناخن با استفاده از پمادهای چرب و مرطوب‌کننده مناسب پوست است تا از خشکی بیش‌ازاندازه آن‌ها پیشگیری شود. همچنین در ماه‌های سرد سال بیشتر با ریش‌ریش شدن ناخن‌ها مواجه هستید. در ماه‌های زمستان پوست اطراف ناخن‌های شما سریع‌تر خشک می‌شود. موارد دیگری که باعث خشک شدن پوست شما می‌شود، افزایش یا غوطه‌ور بودن مواد شیمیائی موجود در آب است که می‌تواند باعث تشدید ریش‌ریش شدن ناخن‌ها شود. این حالت بیشتر در افرادی دیده می‌شود که در مشاغلی کار می‌کنند که با آب سروکار دارند و بر اثر تماس با آب بافت شاخی پوست دور ناخن و حاشیه ناخن بر اثر خیس و خشک شدن به تدریج شکستگی پیدا می‌کند و حالت مذکور ایجاد می‌شود.

این عارضه همچنین در افرادی که ناخن خود را می‌جوند دیده می‌شود؛ چراکه بزاق دهانشان پوست دور ناخن را خیس کرده و پس از آن خشک می‌شود. در صورت تکرار، این کار باعث شکستگی پوست حاشیه ناخن و درنتیجه ریش‌ریش شدن آن می‌شود. اگر شما از افرادی هستید که ناخن‌های خود را می‌جوید بیشتر از افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند در معرض خطر ریش‌ریش شدن ناخن‌ها هستید. جویدن ناخن‌ها علاوه بر مشکلاتی که برای دندان‌های شما ایجاد می‌کند باعث آسیب رسیدن به گوشت ناخن و باعث فرورفتن ناخن به زیر پوست هم می‌شود. این روند ریش‌ریش شدن ناخن را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از دلایل ریش‌ریش شدن ناخن‌ها آرایش و مانیکور ناخن‌ها به‌صورت غلط است. استفاده نامناسب از ناخن‌گیر یا گرفتن ناخن‌ها به‌صورت نامناسب نیز می‌تواند باعث ریش‌ریش شدن ناخن شود. اگر ریش‌ریش شدن ناخن به‌درستی درمان نشود، می‌تواند باعث بروز عفونتی به نام پارونیشیا یا کژدمه paronychia شود.