یک روز سر نوزاد دوست‌داشتنی‌مان نرم است و روز دیگر، پُر از پوسته و شوره! البته جای نگرانی نیست؛ این پوسته‌ها که روی سر او می‌بینید، کاملا طبیعی هستند.

علت این اتفاق هم کاملا روشن است: متخصصان معتقدند ترشح بیش از حد چربی توسط غدد پوست کف سر باعث این پوسته‌ها می‌شوند اما در عوض، سلول‌های مرده پوست را گیر می‌اندازند.

در این وضعیت، پوست سر فرزندمان پُر از تکه‌های چرب، زرد و فلس‌مانند می‌شود و شما متوجه تغییر وضعیتش می‌شوید.

این وضعیت فقط پوست سر نوزاد را درگیر می‌کند و گاهی دیده شده که بعضی نوزادان در ناحیه گوش، ابرو یا پلک هم دچار این شوره‌ها و پوسته‌ریزی‌ها می‌شوند.

با اینکه باید حواس‌مان جمع باشد اما مطمئن باشید این شرایط به خودی خود درمان می‌شود؛ اما کارهایی هست که می‌تواند به روند درمان این پوسته‌ها کمک کند.

استفاده از شامپوهای ملایم مخصوص نوزادان

اول اینکه باید موهای فرزندمان را مرتب بشوییم. البته که موی زیادی ندارد اما این کار می‌تواند به نرم و پاک شدن پوسته‌ها کمک کند.

 کف سرش را مرطوب کنید

استفاده از مرطوب‌کننده مهم است، چراکه پوست خشک مستعد خارش است. از مرطوب‌کننده‌هایی استفاده کنید که با ملایمت پوست را تغذیه کرده و خشکی آن را کاهش دهد و مانع از افزایش تحریک پوست آسیب‌دیده کف سر نوزاد شود.

 سرش را آرام شانه کنید

خوب است صبح‌ها، با یک برس نرم مخصوص کودک سر فرزندتان را شانه کنید تا هر پوسته‌ای که شل شده، به آرامی از کف سرش بریزد.

 سرنوزاد را خشک نگهدارید

تعریق می‌تواند وضعیت پوست سر نوزاد را بدتر کند، چراکه بین فلس‌های پوست سر او گیر افتاده و باعث خارش می‌شوند. ضمن اینکه در مکان‌ها و فصول سردتر که سر نوزاد را با کلاه می‌پوشانید، به محض ورود به فضای داخلی و گرم‌تر، کلاه او را درآورید و اگر سرش عرق کرده، آرام خشکش کنید.

با وسوسه‌ها بجنگید

برداشتن پوسته‌ها با دست بسیار وسوسه‌برانگیز است، اما مقاومت کنید! چون برداشتن پوسته‌ها می‌تواند باعث عفونت پوست سر شود؛ بهترین اتفاق، صبوری تا ریختن طبیعی این پوسته‌هاست.