مهر ۲۵, ۱۴۰۱

شستن و لکه‌بری لباس عروس و لباس مجلسی

شناسایی نوع پارچه

در از بین بردن لکه‌های لباس، اولین قدم بررسی نوع پارچه آن است. اگر جنس لباس چرم یا جیر نباشد می‌توانید به راحتی آن را در منزل و با استفاده از آب و صابون یا شوینده‌های ملایم تمیز کنید. پیش از هرکار دستورالعمل‌هایی که برای تمیز کردن لباس وجود دارد و در کنار مارک لباس نوشته می‌شوند را مطالعه کنید.

لکه بری لباس

اگر  بخواهیم لکه‌ای کوچک را از روی لباس مجلسی خود تمیز کنید، این کار را بلافاصله بعد از مشاهده‌ لکه انجام دهید؛ زیرا با گذشت زمان، لکه جذب پارچه شده و پاک کردن آن سخت‌تر می‌شود. بهتر است روش مورد نظر برای تمیز کردن را روی یک تکه از لباس که در معرض دید نیست امتحان کنید و بعد از اطمینان از خراب نشدن پارچه، آن را روی لباس مجلسی خود امتحان کنید.

لکه‌ سایه‌ چشم، رژ لب و ریمل

ابتدا لکه‌ را با آب گرم خیس کنید و یک پاک‌کننده‌ ملایم روی آن بریزید. سپس آن را به آرامی با انگشت‌های دست روی پارچه بکشید تا زمانی‌که لکه محو شود. سپس محل مورد نظر را با آب ملایم بشویید.

لکه‌ کانسیلر، فاندیشن، خط چشم و خط لب

لکه را با آب گرم خیس کنید و روی آن را با مایع لباسشویی یا پودر ملایم لباسشویی آنزیم‌دار  به خوبی تمیز کنید تا لکه از بین برود. سپس آن را با آب ولرم یا نیمه گرم آب‌کشی کنید.

لکه‌ لاک ناخن

برای از بین بردن لکه لاک می‌توانید لباس را پشت و رو کرده و روی دستمال‌کاغذی قرار دهید و سپس لکه را از پشت لباس با لاک ناخن پاک‌کن تمیز کنید و سپس لکه را بشویید و خشک کنید. مراقب باشید به رنگ پارچه آسیب وارد نشود.

لکه‌ جوهر

برای از بین بردن لکه‌ جوهر می‌توانید از پاک‌کننده‌ قلم یا الکل استفاده کنید.

لکه‌ چمن

می‌توانید لکه چمن را با مقداری الکل تمیز کرده و سپس از یک سفیدکننده‌ ملایم استفاده کنید.

لکه‌ چای یا قهوه

بلافاصله لکه را با آب سرد شست‌وشو دهید و سپس با شوینده‌ مخصوص لباس، محل لک‌شدگی را تمیز و خشک کنید.

لکه‌ روغن

لکه را با مایع مخصوص شست‌وشوی لباس و آب داغی که به بافت پارچه آسیب نمی‌زند بشویید. اگر لکه‌ باقی ماند، لباس را پشت و رو کنید و روی دستمال‌کاغذی قرار دهید، سپس لکه را از پشت لباس با حلال مخصوص از بین‌بردن روغن تمیز کنید. در آخر لباس را با آب گرم شستشو دهید.

لکه‌ گِل

برای از بین بردن لکه گل باید ابتدا اجازه دهید کاملاً خشک شود و سپس آن را تا جای ممکن از روی پارچه تمیز کنید. پس از آن قسمت لک شده لباس را مدت ۱۵۵ دقیقه داخل محلول آب و شوینده قرار دهید و در نهایت با آب گرم آب‌کشی کنید.

لکه‌ عرق

صابون بهترین گزینه برای شستن لکه عرق می‌باشد. قالب صابون را مستقیم روی لکه بکشید و سپس با مایع لباسشویی مخصوص لباس‌های مجلسی شسته و آب‌کشی کنید.

لکه‌ خون

مقداری آب را با آرد یا نشاسته ذرت روی لکه بریزید و اجازه دهید تا خشک شود سپس آن را با مایع  لباسشویی مناسب و نهایتاً با آب بشویید.

درج دیدگاه

مقالات مرتبط