فروردین ۳۰, ۱۴۰۲

چگونه آپارتمان خود را در چند مرحله ساده تمیز کنیم؟

چه در خانه‌ای دو طبقه زندگی کنید و یا محل زندگی شما یک آپارتمان کوچک باشد، برای داشتن زندگی‌ای نرمال و البته سالم لازم است که خانه خود را به صورت مداوم تمیز کنید. مزیت آپارتمان این است که شما دیگر نگران نظافت فضای بیرونی محل زندگی خود نخواهید بود و خب دل‌شوره تمیز کردن حیاط و باغچه را نخواهید داشت. از این رو، می‌توانید تمام تمرکز خود را روی فضای داخل خانه خود بگذارید.

هر فرد استاندارد خاص خود را برای تمیز کردن دارد، اما برخی اصول برای تمیز کردن آپارتمان وجود دارد که خوب است آنها را بدانید. آپارتمان خود را به چهار منطقه تقسیم کنید و با این کار می‌توانید هر قسمت را یک روز تمیز کنید و یا اینکه همه را در یک روز تمیز کنید. در این مقاله قصد داریم تا پنج مرحله برای تمیز کردن یک آپارتمان را بیان کنیم، که تمام این مراحل تمیزکاری را سریع‌تر و اصولی‌تر خواهند کرد.

نکته کلیدی: برای تمیز کردن آپارتمان خود، ابتدا سراغ ترسناک‌ترین و البته سخت‌ترین قسمت بروید و پس از آن کارهای بعدی را انجام دهید. با این کار، از تمیز کردن خانه خود کمتر خسته می‌شوید.

هر چند وقت یک‌بار آپارتمان خود را تمیز کنیم؟

در حالت ایده‌آل، کارهای نظافتیِ خرده‌ریز را باید روزانه انجام دهید و پس از آن، به طور هفتگی نیز باید خانه را تمیز کنید. زمان تمیز کردن یک آپارتمان، به میزان دفعات تمیزکاری شما در طول هفته بستگی دارد. مسلما اگر هر هفته خانه را تمیز کنید، زمان کمتری نسبت به تمیزکاری ماهانه خواهید گذاشت.

وسایل و محصولات مورد نیاز برای تمیز کردن آپارتمان

برای اینکه کار را سریع‌تر و اصولی‌تر پیش ببرید، به یک سری وسایل و ابزارها نیاز دارید. در جدول زیر به این موارد اشاره خواهیم کرد:

ابزار و وسایل مورد نیاز

محصولات مورد نیاز

4  تا 6 عدد دستمال مایکروفیبر

اسپری چندمنظوره

برس پلاستیکی با موهای نرم

مایع ظرفشویی با خاصیت چربی‌زدایی

جارو یا گردگیر

قرص ماشین ظرف‌شویی (اختیاری)

تی کف‌شویی

مایع لباس‌شویی

برس توالت

سرکه سفید

اسپری آب

یک بسته جوش شیرین

نبردبان (اختیاری)

مایع شستشوی سرویس بهداشتی

1  جعبه کیسه زباله

مایع پاک کننده فر (اختیاری)

یک بسته دستمال مرطوب ضدعفونی کننده

مراحل تمیز کردن آپارتمان

برای تمیز کردن آپارتمان خود، مراحل زیر را در نظر داشته باشید:

تمیز کردن آپارتمان در چند مرحله ساده

1- مرتب کردن

از دورترین اتاق یا نقطه از در ورودی خانه شروع کنید و در همان ابتدای کار، آپارتمان را شلوغ نکنید. سراغ هر نقطه از خانه می‌روید، یک کیسه زباله با خود ببرید تا زباله‌های قابل بازیافت، زباله‌های غیرقابل بازیافت و اقلام بلااستفاده را جدا کنید. زمانی که اتاق به اتاق این کار را انجام دهید و به در ورودی خانه برسید، می‌توانید زباله‌ها را به بیرون از خانه منتقل کنید. کیسه مربوط به وسایل بلااستفاده را داخل ماشین خود بگذارید یا آن را در کمدی قرار دهید تا دفعه بعد که آپارتمان را ترک کردید به فرد نیازمند آن بدهید.

تمیز کردن آپارتمان در چند مرحله ساده

2- سرویس بهداشتی و حمام را تمیز کنید

از آنجایی که بیشتر مردم از تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام بیزار هستند، خوب است که تمیزکاری را از این نقطه از خانه شروع کنید تا بتوانید انگیزه خود را برای تمیز کردن باقی خانه حفظ کنید. برای تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام کارهای زیر را انجام دهید:

 • روشویی، کابینت، دوش یا وان حمام را با یک پاک کننده چندمنظوره تمیز کنید. برای توالت فرنگی از تمیزکننده‌ای قوی‌تر استفاده کنید و آن را درون توالت بریزید. اجازه دهید تا این مواد ده دقیقه روی سطوح بمانند تا بتوانید مواد آلوده را از این سطوح پاک کنید.
 • حوله دست‌خشک‌کن، حوله حمام و دستمال‌های حمام و توالت را جمع کنید و درون ماشین لباس‌شویی بریزید.
 • وان یا دوش، روشویی و کابینت درون حمام و سرویس بهداشتی را با یک برس نرم تمیز کنید. این کار را با دقت انجام دهید و پس از تمام شدن کار، خیسی را با دستمال مایکروفایبر تمیز کنید تا از بروز لکه جلوگیری کنید.
 • کاسه توالت (از جمله زیر لبه‌های آن را) تمیز کنید. روی کاسه توالت فرنگی و قسمت‌هایی که دست روی آنها قرار می‌گیرد، ماده ضدعفونی کننده بزنید.
 • آینه را با یک دستمال مایکروفیبر بدون پرز و سرکه سفید رقیق شده تمیز کنید. این کار را می‌توانید با اسپری شیشه‌شو نیز انجام دهید.
 • در نهایت، کف حمام و توالت را تمیز کنید و تی بکشید.

تمیز کردن آپارتمان در چند مرحله ساده

3- اتاق خواب را تمیز کنید

نوبتی هم باشد، نوبت تمیز کردن اتاق خواب رسیده است. برای تمیز کردن اتاق خواب می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • ملحفه را عوض کنید و ملحفه‌های قدیمی را بشویید.
 • لباس‌های کثیف را داخل ماشین لباس‌شویی بریزید و تمیزها را همراه با کفش‌ها، به داخل کمد منتقل کنید.
 • سراغ گردگیری بروید و این کار را از قسمت بالایی اتاق و پنکه‌های سقفی، وسایل روشنایی و وسایل در و پنجره شروع کنید.
 • مبلمان را با دستمال‌های مایکروفیبر گردگیری کنید.
 • کف را جاروبرقی بکشید و پس از آن تی بکشید.

تمیز کردن آپارتمان در چند مرحله ساده

4- آشپزخانه را تمیز کنید

می‌رسیم به تمیز کردن قلب هر خانه‌ای. آشپزخانه به دلیل پخت‌وپزی که درون آن انجام می‌شود، بیشتر از هر مکان دیگری در خانه کثیف می‌شود و باید در تمیز کردن آن دقت بیشتری به خرج دهید و به کثیف‌ترین نقاط هر آشپزخانه توجه بسیاری کنید. برای تمیز کردن آشپزخانه کارهای زیر را انجام دهید:

 • دوباره از بالاترین قسمت شروع کنید و به سمت پایین‌ترین نقاط بیایید تا اگر قرار است آشغالی کف زمین ریخته شود، در آخرین مرحله تمیز کنید.
 • درهای کابینت را با اسپری چندمنظوره و چربی‌زدا پاک کنید تا دیگر اثر انگشتی روی آن نباشد.
 • ظروف کثیف را جمع‌آوری کرده و در ماشین ظرف‌شویی یا سینک قرار دهید، سپس تمام ظروف را بشویید.
 • پیشخوان یا کانتر آشپزخانه را را پاک کنید تا تمام آشغال‌ها از روی آن برداشته شود. سپس با دستمال ضدعفونی کننده روی پیشخوان را ضدعفونی کنید.
 • مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته و باقیمانده‌ی درون یخچال را بررسی کنید و اضافات را دور بریزید. هنگام کار یک کیسه زباله همراه خود داشته باشید تا تمام آشغال‌ها و مواد آلوده‌کننده را از نقاط مختلف آشپزخانه جمع کنید.
 • مایکروویو و دیگر وسایل برقی مورد استفاده را تمیز کنید.
 • در صورت نیاز اجاق گاز و فر را نیز تمیز کنید.
 • سطل زباله را خالی کنید و اگر داخل آن آب یا باقی مانده‌ای از آشغال مانده است، تمیز کنید.
 • سینک ظرف‌شویی را تمیز کنید.
 • در نهایت، کف آشپزخانه را جارو و تی بکشید.

تمیز کردن آپارتمان در چند مرحله ساده

5- پذیرایی و نشیمن را تمیز کنید

نوبت به جایی از خانه رسیده که بیشتر اوقات فراغت خود را در آن می‌گذرانید. برای تمیز کردن پذیرایی و نشیمن خانه خود، کارهای زیر را انجام دهید:

 • هر وسیله‌ای که در بالاترین نقطه از این فضاها است را تمیز کنید. لوستر، دیگر وسایل روشنایی، پنکه و دیوارکوب‌ها، شامل این وسایل می‌شوند.
 • روی میزها، قفسه‌ها و مبلمان را گردگیری کنید. برای سطوح شیشه‌ای از ترکیب اسپری شیشه‌پاک‌کن و مایکروفایبر استفاده کنید.
 • روی مبلمان و گوشه‌های آن را جاروبرقی بکشید.
 • کفِ نشیمن و پذیرایی را جارو برقی بکشید و پس از آن، با تی تمیز کنید.

تمیز کردن آپارتمان در چند مرحله ساده

نکات دیگر برای تمیز نگه داشتن آپارتمان

تا به اینجا با مراحل تمیز کردن آپارتمان آشنا شدید. برای تمام این مراحلی که لیست کردیم، می‌توانید از محصولات اکتیو استفاده کنید تا از نتیجه کار خود رضایت بیشتری به‌دست آورید. اما لازم است به نکات دیگری برای تمیز نگه داشتن آپارتمان خود توجه کنید. این نکات عبارت‌اند از:

 • اجازه ندهید که به‌هم‌ریختگی خانه به پایان ماه برسد. تمیز نگه داشتن خانه و رسیدگی منظم به اتاق‌های خانه، آسان‌تر از تمیز کردن کل خانه در پایان ماه است.
 • بهترین محصولات پاک کننده را برای این کار پیدا کنید. محصولات اکتیو با برخورداری از آزمایشگاه‌های مجهز تحقیقاتی، کنترل کیفیت و میکروبی و بهر‌ه‌مندی از پیشرفته‌ترین تجهیزات تولید می‌شوند.
 • سعی کنید که این کار را برای خود سرگرم‌کننده کنید. هنگام تمیز کردن خانه، موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید و در حین انجام این کار، استراحت نیز بکنید.

مسلما تمیز کردن خانه کاری نیست که همه عاشق آن باشند، اما می‌توان آن را به‌گونه‌ای انجام داد که به کاری عذاب‌آور تبدیل نشود.

درج دیدگاه

مقالات مرتبط