اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۲

چگونه به راحتی جایِ نوار چسب را از روی وسایل پاک کنیم؟

نوار چسب یکی از بهترین اختراعات بشریت است که می‌توان از آن برای کارهای مختلف، از تزئین وسایل تولد بگیر تا بستن هدیه، استفاده کرد. اما یک مشکلی در مورد استفاده از نوار چسب وجود دارد و آن هم، باقی ماندن اثرِ نوار چسب روی وسایل است.

نحوه از بین بردن جای نوار چسب، کاملا بستگی به انواع سطوح دارد. البته که مهم‌ترین هدف هر فردی در این پروسه، از بین بردن حداکثری جای باقیمانده از نوار چسب است، اما این را نیز باید در نظر گرفت که به آن وسیله کمترین آسیب را وارد کرد. با کمی حوصله و چند محصول می‌توانید باقی مانده نوار چسب را از هر سطحی پاک کنید.

چه زمانی باید اثر نوار چسب را از روی وسایل پاک کرد؟

هر زمان که اثری از نوار چسب روی وسیله‌ای مشاهده کردید، بلافاصله باید تمیز کردن آن را شروع کنید. هرچه اثر نوار چسب بیشتر روی هر سطحی بماند، گردوغبار و کثیفی بیشتری جذب آن می‌شود و در نتیجه، تمیز کردن آن بسیار سخت‌تر می‌شود.

وسایل و محصولات مورد نیاز برای پاک کردن جایِ نوار چسب از روی وسایل

برای اینکه کار را سریع‌تر و اصولی‌تر پیش ببرید، به یک سری وسایل و ابزارها نیاز دارید. در جدول زیر به این موارد اشاره خواهیم کرد:

ابزار و وسایل مورد نیاز

محصولات مورد نیاز

اسفنج

سرکه سفید

چاقوی کره‌خوری، کاردک پلاستیکی، کارت اعتباریِ قدیمی

مایع لباس‌شویی قوی

برسِ نرم

الکل ایزوپروپیل

دستمال‌های مایکروفیبر یا نانو

روغن گیاهی

سطل پلاستیکی

سلفون

سشوار

شیشه پاک‌کن

پاک‌کن چسب

مایع ظرف‌شویی

دستمال توالت

اسپری پاک و روان‌کننده WD-40

پاک‌کننده چسب

نحوه پاک کردن جایِ نوار چسب از روی وسایل

از بین بردن جای نوار چسب

در ادامه مقاله درباره نجوه پاک کردن باقیمانده چسب روی انواع سطوح خواهیم گفت تا با کمترین میزان آسیب، بتوانید وسایل خود را از چسب پاک کنید.

نحوه پاک کردن بقایای نوار چسب از روی پارچه

برای تمیز کردن بقایای نوار چسب از روی پارچه، می‌توانید از نکاتی که در زیر اشاره کنیم، استفاده کنید:

1- بقایای نوار چسب را از روی پارچه قابل شستشو پاک کنید

مقدار کمی از سرکه سفید رقیق نشده را داخل مایکروویو قرار دهید تا گرم شود، اما به جوش نیاید. اسفنج را در سرکه گرم قرار دهید و آن را روی ناحیه چسبناک فشار دهید تا پارچه خیس شود. در این مرحله، کم‌کم چسب شل می‌شود و می‌توانید آن را با لبه کاردک پلاستیکی یا کارت اعتباری قدیمی بردارید.

اگر به پاک‌کننده چسب دسترسی دارید، این ماده حتی سریع‌تر از سرکه سفید کارِ پاکسازی جای نوار چسب را انجام می‌دهد. پس از استفاده از هر یک از این روش‌ها، روی ناحیه مورد نظر ماده لباس‌شویی بریزید، اجازه دهید حدود 10 دقیقه بماند و سپس طبق معمول لباس را بشویید.

قبل از انداختن پارچه در خشک کن، ناحیه چسبناک را بررسی کنید. در صورت لزوم، همین مراحل را تکرار کنید. تا زمانی که تمام باقیمانده‌های نوار چسب از بین نرفته، پارچه را در خشک‌کن لباس‌شویی نیندازید.

از بین بردن جای نوار چسب

2- چسب‌های باقی‌مانده را از روی پارچه تمیز و خشک تمیز کنید

وقتی قرار است بقایای نوار چسب را از روی پارچه‌ای پاک کنید که روش توصیه‌شده برای آن پارچه مراجعه به خشک‌شویی است، بنابراین بهتر است این کار را به افراد حرفه‌ای بسپارید تا اینکه به لباس فانتزی خود آسیب وارد کنید. بردن لباس با اثر چسب روی آن به خشک‌شویی، بهترین اقدام از سمت شما خواهد بود.

از بین بردن جای نوار چسب

چگونه بقایای نوار چسب را از روی شیشه پاک کنیم؟

برای تمیز کردن بقایای نوار چسب از روی شیشه، می‌توانید از نکاتی که در زیر اشاره کنیم، استفاده کنید:

1- بقایای نوار چسب را با روغن پاک کنید

برای پاک کردن بقای نوار چسب از روی شیشه، باید روی آن نقطه را روغن گیاهی بزنید (حتی کره گیاهی یا کره بادام زمینی هم موثر است!). پس از این کار، روی شیشه را با سلفون بپوشانید و بگذارید حداقل 30 دقیقه بماند. از یک چاقوی کره‌خوری یا کاردک پلاستیکی برای جدا کردن بقای نوار چسب استفاده کنید. پس از این کار، باید شیشه را با شیشه پاک کن تمیز کنید.

از بین بردن جای نوار چسب

2- از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید

چند قطره الکل ایزوپروپیل را روی یک پد پنبه‌ای یا دستمال کاغذی بریزید تا به‌خوبی خیس شود. سپس آن را روی چسب بگذارید و حداقل 10 دقیقه صبر کنید و سپس، از یک کاردک پلاستیکی برای پاک کردن چسب استفاده کنید. پس از از بین رفتن بقای نوار چسب، از الکل یا شیشه پاک کن و دستمال نانو یا مایکروفیبر برای برگرداندن درخشندگی به شیشه استفاده کنید.

از بین بردن جای نوار چسب

چگونه بقایای نوار چسب را از روی فلز جدا کنیم؟

برای تمیز کردن بقایای نوار چسب از روی فلز، می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

1- قسمت چسبناک را روغن بزنید

روی بقایای نوار چسب روغن نباتی یا هر نوع روغنی بزنید. روی آن را با سلفون بپوشانید و بگذارید 30 دقیقه در همان حالت بماند. از یک کاردک پلاستیکی و یک پارچه برای پاک کردن بقایای آن استفاده کنید. سپس آن نقطه از وسیله‌ی فلزی را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید تا روغن آن گرفته شود و با یک پارچه نرم، خشک کنید.

نکته: از مواد تمیزکننده خشن، پارچه‌های سفت و یا کاغذ سنباده برای از بین بردن بقایای چسب استفاده نکنید. استفاده از این وسایل باعث به‌‌وجود آمدن خراش روی سطح وسیله‌ی فلزی می‌شود.

از بین بردن جای نوار چسب

2- سشوار را روی سطح فلزی بگیرید

با کمک یک سشوار، می‌توانید باقیمانده اثر چسب روی سطح فلزی را گرم کنید. با این کار، چسب نرم می‌شود و در بیشتر مواقع، می‌توان آن را به‌راحتی پاک کرد.

از بین بردن جای نوار چسب

3- استفاده از اسپری پاک و روان‌کننده WD-40

در صورت دسترسی به اسپری پاک و روان‌کننده‌ی WD-40، می‌توانید از این ابزار برای پاک کردن اثر چسب روی سطح فلزی استفاده کنید. اسپری را روی سطح فلزی بزنید و اجازه دهید تا چند دقیقه بماند، سپس آن را همراه با باقیمانده چسب از روی سطح فلزی پاک کنید.

از بین بردن جای نوار چسب

چگونه بقایای نوار چسب را از سطوح رنگ شده پاک کنیم؟

یکی از کثیف‌ترین نقاط در هر آشپزخانه، کانتر و پیشخوان آن است که می‌تواند محل تجمع انواع میکروب و باکتری باشد. حالا تصور کنید که جای چسب روی کانتر باقی مانده باشد و میکروب و آلودگی بیشتری به خود جذب کند.

قبل از استفاده از هر حلال یا محصول تمیز‌کننده‌ای، باید آن را حتما روی یک سطح کوچک‌تر امتحان کنید تا مطمئن شوید که رنگ را خراب نمی‌کند یا آن را تغییر نمی‌دهد.

1- از قدرتِ گرما استفاده کنید

سشوار را روی حرارت متوسط قرار دهید و هوای گرم را به مدت 15 ثانیه روی باقیمانده نوار چسب قرار دهید. از یک کاردک پلاستیکی نازک یا لبه کارت اعتباری برای بلند کردن چسب از روی سطح رنگ شده استفاده کنید.

از بین بردن جای نوار چسب

2- از ترکیب آب داغ و مایع ظرف‌شویی یا آب گرم با سرکه استفاده کنید

مقداری آب گرم کنید و چند قطره مایع ظرف‌شویی به آن اضافه کنید. یک پارچه نرم را درون این محلول قرار دهید و بچرخانید تا مرطوب شود. پارچه گرم را برای حدود 30 ثانیه روی ناحیه چسبنده قرار دهید. پس از آن، با پارچه روی ناحیه چسبناک را مالش دهید.

همچنین می‌توانید مقدار کمی سرکه سفید را آب گرم ترکیب کنید و همین مراحل را دنبال کنید. کار را با شستشوی ناحیه چسبناک با یک پارچه مرطوب تمیز و خشک کردن با یک حوله نرم، به پایان برسانید.

از بین بردن جای نوار چسب

3- از پاک‌کن چسب استفاده کنید

پاک‌کن چسب را روی ناحیه چسبنده همراه با فشار ملایم بکشید. پاک‌کن چسب باقیمانده چسب را روی سطح چوبی نرم می‌کند، سپس می‌توانید با یک دستمال مایکروفیبرِ مرطوب، آن را پاک کنید.

از بین بردن جای نوار چسب

4- از حلال چسب استفاده کنید

برخی محصولات هستند که می‌توانید از آنها برای از بین بردن جای چسب روی وسایل، خصوصا سطوح رنگ‌شده استفاده کنید. قبل از استفاده از هر محصول، ابتدا دستورالعمل روی آن را بخوانید و بعد اقدام به پاک کردن جای چسب کنید. پاک‌کننده چندمنظوره می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای این کار باشند.

از بین بردن جای نوار چسب

نکاتی برای از بین بردن بقایای نوار چسب از سطوح

تا به اینجا با نحوه پاک کردن جای نوار چسب از روی سطوح مختلف آشنا شدید. در ادامه به شما نکات تکمیلی در این‌باره را خواهیم گفت که خوب است در این مواقع رعایت کنید:

  • برچسب محصولات را با دقت بخوانید.
  • برای پاک کردن جای چسب، اصلا عجله نکنید و به آرامی کار کنید. در صورت عجله داشتن و کلافه بودن، آسیب‌هایی سخت‌تر مانند خراش روی سطوح باقی می‌گذارید که برطرف کردن آنها، در برخی مواقع امکان‌پذیر نخواهد بود.
  • سطوح رنگ شده را آغشته به مقدار زیادی محلول پاک‌کننده نکنید، چرا که با این کار به چوبِ آن آسیب خواهید زد.
  • تمیز کردن جای چسب را به چند مرحله تقسیم کنید تا این کار برای شما راحت‌تر شود.
  • اجازه ندهید رطوبت وارد پریزهای برق یا پورت‌های دستگاه شود.
  • از بهترین و البته محصولات استاندارد برای تمیز کردن شیشه، پلاستیک، پارچه و چوب استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله با روش‌های پاک کردن بقایای نوار چسب از سطوح مختلف آشنا شدید. برای تمیز کردن تمام این نقاط به ماده پاک‌کننده نیاز خواهید داشت. برای نتیجه‌گیری بهتر، به شما محصولات اکتیو و خصوصا شیشه پاک‌کن، پاک‌کننده سطوح و چندمنظوره‌ی اکتیو را پیشنهاد می‌دهیم. تجهیزات و فناوری استفاده شده در ساخت این محصولات، طبق فناوری روز دنیا هستند و می‌توانید با اطمینان از آنها برای این منظور استفاده کنید.

درج دیدگاه

مقالات مرتبط