اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۲

نحوه تمیز کردن انواع کفپوش کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک از جمله کفپوش‌هایی هستند که می‌توانند سال‌ها کار کنند و سالم ماندن آنها، مستلزم مراقبت درست است. همین موضوع در مورد کفپوش‌های ساخته شده از سنگ طبیعی یا سنگ‌فرش‌های بتنی نیز صادق است. کفپوش‌های وینیل یا PVC طول عمر کمتری دارند، که تمیز نگه داشتن و مراقبت مستمر از این مدل کفپوش‌ها نیز می‌تواند طول عمر آنها را افزایش دهد.

در مقایسه با سایر انواع کفپوش، تمیز نگه داشتن کاشی و سرامیک کاری نسبتا آسان‌تر است. برای تمیز کردن اکثر کاشی‌ها می‌توان از آب گرم، مقداری مایع شستشو یا محلول تمیزکننده و پارچه استفاده کرد و آن‌ها را برای سال‌ها درخشان نگه داشت. برای کمک به شما، در ادامه این مقاله مراحل و کارهایی که می‌توانید برای تمیز کردن کاشی چینی و سرامیک انجام دهید را بیان خواهیم کرد. علاوه بر این، نکاتی نیز در مورد نحوه مراقبت از کفپوش‌های ساخته شده از دیگر مواد را ارائه خواهیم داد.

هر چند وقت یک‌بار کفپوش کاشی را باید تمیز کرد؟

برای مراقبت و تمیز نگه داشتن انواع کفپوش کاشی، باید روی آن را حداقل دو بار در هفته جارودستی یا جاروبرقی بکشید تا بتوانید از کدر شدن کاشی‌ها به مرور زمان جلوگیری کنید، چرا که این آشغال‌ها می‌توانند سطح کاشی را از بین ببرند. کفپوش کاشی در آشپزخانه را هر دو هفته یک‌بار و در حمام هفته‌ای یک‌بار تمیز کنید. دوغاب میان کاشی‌ها را نیز هر دو تا سه ماه یک‌بار تمیز کنید.

وسایل و محصولات مورد نیاز

برای اینکه کار را بهتر پیش ببرید، به یک سری وسایل و ابزارها نیاز دارید. در جدول زیر به این موارد اشاره خواهیم کرد:

ابزار و وسایل مورد نیاز

محصولات مورد نیاز

جارودستی و گردگیر یا جاروبرقی

پاک‌کننده چندمنظوره یا مایع ظرف‌شویی

دستمال پارچه‌ای یا حوله‌ای

آبِ گرم

سطل

دستمال خشک‌کن

مراحل تمیز کردن کفپوش کاشی و سرامیک

برای تمیز کردن کاشی و سرامیک در خانه خود، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

تمیز کردن انواع کفپوش کاشی و سرامیک

با اینکه به راحتی نمی‌توانید کثیفی‌ها و میکروب‌های انباشته شده روی کاشی و سرامیک را به چشم مشاهده کنید، اما باید بدانید که چگونه با این مشکل مقابله و کاشی‌ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن کاشی‌های سرامیکی یا چینی، تقریبا از هر نوع پاک‌کننده‌ای مانند پاک‌کننده چندمنظوره، مایع ظرف‌شویی و یا حتی سرکه سفید می‌توانید استفاده کنید. یکی از نکات مثبت در مورد کاشی‌های سرامیکی و چینی این است که به راحتی خراشیده نمی‌شوند و درخشندگی خود را از دست نمی‌دهند.

1- روی کاشی‌ها را جارودستی یا جاروبرقی بکشید

برای شروع، باید تمام نقاط کفپوش را با جارو تمیز کنید و حتی سراغ نقاطی بروید که می‌دانید خاک در آنجا انباشته شده است. در صورتی که در خانه دستمال‌های مایکروفیبر برای گردگیری داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید گرد و غبار و مو را از روی کاشی و سرامیک جمع کنید. برای اطمینان از تمیزی سطح کاشی و سرامیک، خوب است که از جاروبرقی استفاده کنید، چرا که به تمام نقاط کف و حتی گوشه‌ها دسترسی خواهید داشت و گزینه‌ای ایده‌آل برای تمیز کردن سطح کاشی به‌شمار می‌آید.

تمیز کردن انواع کفپوش کاشی و سرامیک

2- محلول پاک‌کننده را با آب گرم ترکیب کنید

برای ادامه دادن به مراحل تمیزکاری، لازم است که مایع پاک‌کننده که می‌تواند تمیزکننده‌های چندمنظوره و یا مایع ظرف‌شویی باشد را با آب گرم ترکیب کنید. در کنار دست‌تان یک دستمال مایکروفیبر یا نانو داشته باشید و آن را در محلول قرار دهید (توجه کنید که برای این کار به هیچ عنوان از محصولات اسفنجی استفاده نکنید). آب اضافی دستمال را بگیرید تا در زمان استفاده خیلی مرطوب و یا خیس نباشد.

تمیز کردن انواع کفپوش کاشی و سرامیک

3- دستمال یا حوله را روی زمین به صورت یکنواخت و آرام بکشید

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، برای کشیدن این حوله و یا دستمال از تی استفاده شده است. بهتر است این کار را با تی انجام دهید و دستمال و یا حوله را روی آن وصل کنید تا از مشکلات جسمانی جلوگیری کنید. برای تمیز کردن نیز، یک الگوی مرتب در فضای اتاق داشته باشید، تا حتی یک سانت از کفپوش را جا نیندازید.

تمیز کردن انواع کفپوش کاشی و سرامیک

4- آب داخل سطح را به طور مرتب عوض کنید

همان‌طور که به تمیز کردن کاشی و سرامیک ادامه می‌دهید، متوجه تغییر رنگِ آبِ داخل سطح خواهید شد و مطمئنا تیره‌تر و کدرتر می‌شود. خوب است که کنار دست خود، سطلی دیگر با آب شفاف داشته باشید و حوله و پارچه مایکروفیبر یا نانو را درون آب تمیز کنید. سپس، می‌توانید پارچه را دوباره در سطلی که مایع تمیزکننده ریختید، قرار دهید تا بدون اتلاف وقت به تمیز کردن کاشی ادامه دهید.

اگر تمام خانه را تمیز و احساس کردید که کفپوش کاشی کمی مات شده، مخلوطی از سرکه سفید و آب داغ درست کنید و با یک پارچه مرطوب روی کف بزنید تا آن مات بودن را از بین ببرید.

تمیز کردن انواع کفپوش کاشی و سرامیک

5- دوغاب میان کاشی‌ها را تمیز کنید

برای پاک کردن دوغاب، می‌توانید از اسپری‌های مخصوص دوغاب و یا اسپری‌های چندمنظوره‌ی قوی استفاده کنید، یا اینکه محلول سفیدکننده را با مقداری آب ترکیب کنید و آن را درون اسپری بریزید. برای این قسمت از کار حتما از دستکش استفاده کنید تا این مواد خصوصا محلول سفیدکننده با دستان شما تماس نداشته باشد.

پس از اینکه این محلول‌ها را روی دوغاب میان کاشی‌ها اسپری کردید، اجازه دهید چند دقیقه بماند و سپس آن را پاک کنید.

تمیز کردن انواع کفپوش کاشی و سرامیک

6- کف را با یک پارچه تمیز خشک کنید

اگر کاشی یا سرامیک کفِ خانه‌ی شما ساختاری دارد که مستعد لکه شدن پس از شستشو است، بلافاصله پس از مواد شوینده و پاک‌کننده، آن را با یک پارچه تمیز خشک کنید.

تمیز کردن انواع کفپوش کاشی و سرامیک

نحوه تمیز کردن کفپوش سنگ مرمر و سایر کاشی‌های سنگ طبیعی

برای تمیز کردن کفپوش سنگ مرمر یا هر نوع سنگ طبیعی یا گرانیت می‌توانید همان روش بیان شده برای کاشی‌های چینی و سرامیکی را استفاده کنید، اما لازم است چند نکته‌ی دیگر را نیز رعایت کنید:

 • هنگام جارو کردن کفپوشِ سنگ طبیعی از یک جاروی نرم استفاده کنید، چرا که جاروهای خشن خیلی راحت روی این مدل کفپوش خط و خراش می‌اندازند.
 • حتما برای تمیز کردن کفپوشِ سنگ طبیعی از شوینده‌های مناسب استفاده کنید. سنگ‌های طبیعی و مرمری را به هیچ عنوان نمی‌توان با ماده‌ی اسیدی مانند سرکه تمیز کرد و به همین خاطر، برای تمیز کردن این مدل کفپوش و برای جلوگیری از تغییر رنگِ آن، به یک شوینده با pH متوسط نیاز دارد. بسیاری از پاک‌کننده‌های دوغاب اسیدی هستند، بنابراین برای تمیز کردن فاصله‌ی میان سنگ‌ها باید مراقبت باشید تا این ماده به سنگ کفپوش تماس پیدا نکند.

نحوه تمیز کردن کاشی تراکوتا

تراکوتا شبیه کاشی و سرامیک است، زیرا از خاک رس طبیعی به رنگ قهوه‌ای و قرمز ساخته می‌شود و درست مانند کاشی درون کوره گذاشته می‌شود تا کاملا پخته و سفت شود. اما برخلاف کاشی‌های سرامیکی و چینی، کاشی تراکوتا در دمای نسبتا پایین پخته می‌شود و روی آن لعاب ندارد، بنابراین این مدل کاشی‌ها معمولا شکل و ظاهری متخلخل دارند و بسیار مستعد لکه شدن هستند. برای مراقبت و تمیز کردن کاشی تراکوتا حتما به موارد زیر توجه کنید:

 • کف را جاروبرقی بکشید، سپس آن را هر هفته با آب و مایع شستشوی ملایم تمیز کنید.
 • لکه‌های روی کاشی تراکوتا را می‌توان با مخلوط اسید اگزالیک و آب از بین برد. پس از پاک کردن لکه، کاشی را حتما با دستمال تمیز و مرطوب پاک کنید.
 • هرگز از پاک‌کننده‌های اسیدی مانند آمونیاک یا سرکه برای تمیز کردن کاشی تراکوتا استفاده نکنید، زیرا این مواد می‌توانند به کاشی‌ها آسیب بزنند یا رنگ آنها را تغییر دهند.
 • از استفاده از برس‌های سفت، به خصوص برس‌های سیمی، برای تمیز کردن کاشی تراکوتا خودداری کنید. کاشی‌های تراکوتا بافت نسبتا نرمی دارند و به راحتی خراشیده می‌شوند.

نحوه تمیز کردن کاشی‌های معدنی

کاشی‌های معدنی یکی از مدل‌های کاشی‌های تراکوتا هستند، که از ترکیب خاک رس طبیعی با سنگ طبیعی پودر شده ساخته و قالب‌گیری می‌شوند و در نهایت برای ضدآب شدن داخل کوره قرار می‌گیرند. اما به صورت کلی، تمام مدل‌های کاشی‌های معدنی بدون لعاب هستند و در صورت استفاده از آنها در مناطق مرطوب باید حتما درزگیری مناسبی برای آنها انجام گیرد. برای تمیز کردن کاشی‌های معدنی می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای تمیز کردن هفتگی این مدل کاشی، تنها به آب و مایع شستشو نیاز دارد. بعد از تمیز کردن کاشی با مایع شستشو، حتما آن را با آب تمیز کنید تا جای لک مایع شستشو را از بین ببرید.
 • برای نتیجه‌گیری بهتر از تمیزکاری، می‌توانید از یک برس استفاده کنید.
 • با اینکه کاشی‌های معدنی نسبت به کاشی‌های تراکوتا در برابر لکه مقاوم‌تر هستند، اما لازم است که هر چند وقت یک‌بار این مدل کاشی‌ها را با دوغاب، آب‌بندی کنید.

نحوه تمیز کردن کاشی‌های بتنی

کاشی‌های ساخته شده از بتن سیمانی یکی از جدیدترین مدل‌های کفپوش در طراحی واحدهای مسکونی هستند، که به دلیل هزینه پایین، طیف رنگی بسیار گسترده و سبک‌های متنوعی که دارند، روزبه‌روز به محبوبیت آنها افزوده می‌شود. تمیز کردن این مدل کاشی و کفپوش نسبتا آسان است:

 • برای شروع بهتر است که روی سطح کاشی‌ها را جارودستی یا جاروبرقی بکشید و پس از آن، با مخلوط آب و ماده پاک‌کننده غیراسیدی روی آن را تمیز کنید. بهتر است کاشی‌ها را قبل از شروع استفاده از این ترکیب، مرطوب کنید.
 • می‌توانید از یک برس نرم برای تمیز کردن استفاده کنید.
 • استفاده از یک پاک‌کننده مناسب و برس نرم، باعث جلوگیری از سوراخ شدن کاشی‌ها می‌شود.
 • برای تمیز کردن کفپوش‌های بتنی از برس‌های سیمی، پاک‌کننده‌های اسیدی یا سفیدکننده استفاده نکنید.
 • پس از شستشو با محلول شوینده، کاشی را با آب بشویید.

نحوه تمیز کردن کفپوش‌های وینیل یا برچسبی

کفپوش‌های وینیل و برچسبی جایگزین ارزان‌تری برای سنگ‌های گران‌تر یا کاشی‌های سرامیکی هستند، اما نگهداری از آنها به اندازه سنگ‌ها و کاشی‌ها مهم است. با اینکه استفاده از بخارشوی یکی از گزینه‌های میانبر برای تمیز کردن این مدل کفپوش‌ها است، اما وینیل و کفپوش‌های برچسبی در برابر گرما و رطوبت شدید مقاوم نیستند.

 • وینیل: پس از جارو کردن، با محلول تمیزکننده توصیه شده توسط سازنده یا مخلوطی از آب و سرکه، کفپوش را تمیز کنید. از پاک‌کننده‌های بسیار قوی برای این کار استفاده نکنید، زیرا باعث خراش افتادن روی کفپوش می‌شوند.
 • کفپوش برچسبی: پس از جارو کردن، می‌توانید کفپوش را با ماده‌ی مخصوص کفپوش‌های برچسبی تمیز کنید. هر سه تا شش ماه یک‌بار، با کمک موم و واکس چرم، درخشندگی را به این مدل کفپوش برگردانید.

تمیز کردن انواع کفپوش کاشی و سرامیک

نکته: برای تمیز کردن کفپوش خانه، به جای استفاده از اسفنج، از یک دستمال نانو و یا مایکروفیبر استفاده کنید، تا از وارد شدن کثیفی به دوغاب جلوگیری کنید. از سرکه یا پراکسید روی دوغاب استفاده نکنید، زیرا اسید باعث شل شدن آن می‌شود. علاوه بر این، از استفاده از هرگونه پاک‌کننده اسیدی مضر روی کفپوش سنگی خودداری کنید.

نحوه تمیز کردن لکه از دوغاب کاشی

دوغاب روی کفپوش، مخصوصا اگر رنگ روشن داشته باشد، به راحتی لک می‌شود. اگر حتی با تمیز کردن مداوم نمی‌توانید از شر این لکه‌ها خلاص شوید، جوش شیرین و آب را با هم ترکیب کنید تا یک خمیری به دست آورید. آن را روی لکه بمالید و بگذارید چند ساعت – یا حتی یک شب – بماند و سپس با یک برس پلاستیکی (یا مسواک بلااستفاده) لکه‌ها را پاک کنید.

بسیاری، استفاده از بخارشوی را برای از بین بردن این لکه‌ها پیشنهاد می‌دهند. اما اگر به‌طور منظم و برای طولانی مدت از بخارشوی برای کفپوش‌ها استفاده کنید، ممکن است به دوغاب آسیب برسانید. برای جلوگیری از هر گونه خطری، می‌توانید به صورت مستمر و با استفاده از جوش شیرین و آب و یا حتی پاک‌کننده مخصوص دوغاب، این قسمت از کفپوش را تمیز نگه دارید.

پاک‌کننده چندمنظوره اکتیو، محصولی برای تمیز نگه داشتن کفپوش‌های خانه

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، یکی از محصولات و ابزارهای مورد نیاز برای تمیز کردن کفپوش کاشی و سرامیک در خانه، اسپری یا محلول چندمنظوره است. پاک‌کننده چندمنظوره اکتیو، محصولی است با قدرت پاک‌کنندگی فوق‌العاده که یکی از موارد استفاده از آنها سرامیک و کاشی است. فرمولاسیون این محصول به این صورت است که تمامی لکه‌ها را از سطوح بدون محدودیت و آسیب به سطح، از بین می‌برد. علاوه بر این، این محصول دارای ترکیبات پلیمری است که لایه‌ای محافظ روی سطح باقی خواهد گذاشت که آن کاشی یا سرامیک را در برابر آلودگی مقاوم می‌کند. این محصول دارای خاصیت ضدعفونی‌کنندگی نیز است و هیچ رد و لکه‌ای روی کفپوش خانه باقی نمی‌گذارد.

درج دیدگاه

مقالات مرتبط